Hiina avas Nicaraguas taas saatkonna peale Taiwaniga suhete katkestamist

Hiina saatkonna taasavamine Managuas.
Hiina saatkonna taasavamine Managuas. Autor/allikas: SCANPIX/Zuma Press

Hiina avas Managuas taas saatkonna vaid mõne nädala peale seda, kui Nicaragua oli katkestanud suhted Taiwaniga ning sulgenud riigis Taiwani saatkonna.

Hiina saatkond, mis suleti esimest korda juba 1990. aastal, avati taas reedel, mil Nicaragua ja Hiina taastasid diplomaatilised suhted, vahendasid teiste hulgas The Independent ja The Guardian.

Saatkonna taasavamise ja suhete taastamise tseremooniast võtsid osa Hiina välisministeeriumi esindaja Yu Bo ja Nicaragua välisminister Denis Moncada. Yu märkis oma kõnes taas ära ühe Hiina poliitika.

Moncada sõnul on kahe riigi vahel ideoloogiline sugulus ning ta tänas Hiinat ühe miljonit Sinopharmi vaktsiinidoosi annetamise eest.

President Daniel Ortega valitsus katkestas Taiwaniga diplomaatilise suhted paar nädalat tagasi. Eelmisel nädalal sulgesid Nicaragua võimud Taiwani saatkonna ning teised diplomaatilised esindused, öeldes, et need kuuluvad Hiinale. Taiwaniga lõpetas Ortega valitsus ametlikult suhted 9. detsembril.

Taiwan mõistis Nicaragua võimude tegevuse hukka, teatades, et nood on rikkunud tavapäraseid protseduure, andes Taiwani diplomaatidele vaid kaks nädalat riigist lahkumiseks. Taiwani välisministeerium nimetas Nicaragua võimude käitumist räigelt ebaseaduslikuks.

Ortega oli riigi eesotsas ka aastal 1985, mil Nicaragua ja Hiina lõid esmakordselt kahe riigi vahel diplomaatilised suhted. Pärast seda, kui Ortega kaotas 1990. aastal valimistel, tunnustas Nicaragua Taiwani.

Ortega sai taas Nicaragua presidendiks aastal 2007 ja on sellest saadik võimul olnud.

The Independenti teatel on Taiwanil nüüd maailmas vaid 14 diplomaatilist liitlast.

Taiwani saatkonna avamise tõttu Leedu pealinnas Vilniuses on märkimisväärselt halvenenud Leedu ja Hiina suhted.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: