Kasahstani valitsus astus tagasi

{{1641357360000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/TT NYHETSBYRÅN

Kasahstani valitsus astus tagasi pärast seda, kui kütusehinna tõusust tingitud meeleavaldused muutusid vägivaldseks. Kolmapäeva õhtul kuulutati kogu riigis välja eriolukord.

Politsei kasutas teisipäeva hilisõhtul pisargaasi ja granaate, et ajada Almatõ peaväljakult välja sadu meeleavaldajaid ning kokkupõrked kestsid tunde. Meeleavaldused kestavad juba kolmandat päeva.

Linna peaväljaku lähedusest, kus asub linnapea kantselei, oli kuulda plahvatusi.

Almatõs tungisid protestijad kolmapäeval linnapea kabinetti. Sotsiaalmeedias levivad videolõigud, mis näitavad linnavalitsuse hoone põlemist.

"Äärmuslased ja radikaalid ründavad Kasahstani suurimat linna Almatõd. Nad peksid läbi 500 tsiviilisikut ja rüüstavad ettevõtteid," ütles kolmapäeval linna politseijuht.

Meeleavaldajad hävitasid lennuvälja siseterminali

Almatõ lennujaamas teatati, et lennujaama vallutanud meeleavaldajad hävitasid seal siseterminali ja maksuvaba tsooni.

""Umbes kell 20.30 kohaliku aja järgi vallutasid meeleavaldajad Alma-Ata lennujaama. Nad tungisid lennujaama, purustasid siseterminali ja Duty Free," vahendas Interfax lennujaama töötaja sõnu.

Varem kolmapäeval teatas uudisteportaal Orda.kz, et Almatõ lennujaama töö halvati meeleavaldajate poolt.

Siseministeerium: kaheksa korrakaitsjat on hukkunud

Kaheksa korrakaitsjat on rahutustes surma saanud ja 317 haavatud, vahendas Reuters Kasahstani siseministeeriumi teadet.

Kasahstani president Kasõm‑Žomart Tokajev lubas kolmapäeval, et tegeleb meeleavaldustega nii karmilt kui võimalik.

Tokajev pöördus abi saamiseks Venemaa poole

Tokajev ütles kolmapäeval, et ta oli pöördunud "terroristliku ohu" mahasurumiseks Venemaa juhitava kollektiivse kaitsepakti organisatsiooni poole. Tegu on sõjalise liiduga Venemaa, Valgevene, Armeenia, Kasahstani, Kõrgõzstani ja Tadžikistani vahel.

Tokajev ei öelnud, millise vastu ta liitlastelt sai.

Tokajevi sõnul on hooneid ja muud taristut hõivavad isikud välismaal väljaõppe saanud terroristid, kelle käes on ka kogu Almatõ lennuväli koos viie lennukiga.

Kogu riigis eriolukord

Protestid algasid Mangistau provintsis pühapäeval pärast seda, kui päev varem tühistati autokütuse hinnalaed, misjärel selle hind enam kui kahekordistus.

Väiksemad miitingud toimusid põhjaosas Aktobe linnas, lõunas Šõmkentis ja läänes Oralis. Seal väljendati muu hulgas rahulolematust ka korruptsiooni, töötuse ja madalate palkade üle.

President Kasõm‑Žomart Tokajev kuulutas kolmapäeva varahommikul välja eriolukorra Almatõs ja naftat tootvas Lääne-Mangistau provintsis ning on öelnud, et vägivalla taga on kodu- ja välismaised provokaatorid. Eriolukord kehtib esialgu kuni 19. jaanuarini.

Uudisteagentuuri RIA teatel kuulutati kolmapäeva õhtul eriolukord välja kogu riigis.

Riigi ajutiseks peaministriks määrati praegune esimene asepeaminister Alikhan Smailov. Senised valitsuse liikmed jätkavad oma ülesandeid kuni uue valitsuse moodustamiseni.

Hommikul valitsuskabineti kohusetäitjatega rääkides andis Tokajev neile ja provintsi kuberneridele korralduse taastada vedelgaasi hinnakontroll ja laiendada seda bensiinile, diislile ja teistele "sotsiaalselt olulistele" tarbekaupadele.

Samuti andis ta valitsusele korralduse töötada välja eraisiku pankrotiseadus ning kaaluda kommunaalteenuste hindade külmutamist ja vaeste perede üürimaksete subsideerimist.

Protestijad väitsid samas Mangistaus, et mõne ametniku tagandamine ei too püsivaid muutusi. Meeleavaldajad nõudsid parlamendi laialisaatmist ja piiranguid presidendi võimule. 

Kokkupõrked toimuvad ka presidendi residentsi juures.

Tokajev tegi kolmapäeval ka televisiooni vahendusel pöördumise, kus ütles, et asus juhtima riigi julgeolekunõukogu. Tokajevi sõnul ta ei lahku riigist ja jääb pealinna. Varem oli julgeolekunõukogu eesotsas Kasahstani endine president Nursultan Nazarbajev. 

"Julgeolekunõukogu esimehena kavatsen ma tegutseda maksimaalselt karmilt," lubas Tokajev.

Kasahstani valitsus blokeeris suhtlusvõrgustikud ja vestlusrakendused. Nende seas on Facebook, WhatsApp, Telegram ja hiinlaste WeChat, teatas The New York Times

Uudisteagentuuri Reuters allikate teatel hõivasid protestijad kolmapäeval Almatõ lennujaama.

Eesti saadik: meie kodanikud saatkonda pole pöördunud

Eesti suursaadik Kasahstanis Toomas Tirs ütles kolmapäeval ERR-le antud intervjuus, et teisipäeval läksid protestid mitmes linnas vägivaldseks. Kolmapäeval kehtestati pealinnas Nur-Sultanis eriolukord, inimestel soovitati koju minna. 

Tirsi sõnul on üldiselt riigis olukord rahulik ja Eesti kodanikud pole saatkonna poole abi saamiseks pöördunud. 

Neljapäeval osaleb Tirs Eesti riigikogu väliskomisjoni videoistungil, kus annab saadikutele ülevaade arengutest Kasahstanis.

Kreml hoiatas kolmapäeval, et välisjõud ei sekkuks Kasahstani siseasjadesse.  "Kasahstan suudab oma probleemid ise lahendada. On oluline, et väljastpoolt keegi ei sekkuks," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov. 

Protestijad Almatõ linnavalitsuse hoone ees Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: Reuters - RFE/RL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: