Rootsi opositsioonijuht: peame järgima NATO küsimuses Soome eeskuju

Ulf Kristersson
Ulf Kristersson Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STINA STJERNKVIST

Rootsi opositsioonijuht Ulf Kristersson kutsus riiki üles järgima NATO liikmestaatuse küsimuses Soome eeskuju. Soome president ja peaminister märkisid oma uusaastatervitustes ära võimaluse NATO-ga liituda.

"Rootsi peaks nüüd laias poliitilises kokkuleppes tegema sama, mida tegi Soome. See tugevdaks meie riigi julgeolekut, kirjutas Kristersson teisipäeval sotsiaalmeedias. 

Venemaa väed tegutsevad aktiivselt Ukraina piiri lähedal. Venemaa on sinna koondanud umbes 100 000 sõdurit. Seetõttu hoogustus julgeolekudebatt ka Soomes, mis sarnaselt Rootsiga pole NATO liige. 

Rootsi vasaktsentristlikud sotsiaaldemokraadid ei toeta NATO-ga liitumist. 2020. aastal hääletasid kõik viis parempoolset opositsioonierakonda, et riigil peaks tulevikus jääma võimalus liituda NATO-ga.

Sotsiaaldemokraadist välisminister Anna Linde sõnul oli see hääletus aga Rootsi julgeoleku seisukohalt väga negatiivne. 

Enamik julgeolekueksperte eeldab, Soome ja Rootsi kooskõlastavad oma NATO liikmeks astumise taotlused, kui nad peaksid avaldama soovi liiduga ühineda. Viimaste päevade jooksul hoiatasid aga mõned Rootsi eksperdid, et Helsingi võib NATO küsimuses tegutseda iseseisvalt.

Rootsis toimuvad septembris parlamendivalimised. Tõenäoliselt saab NATO liikmelisuse küsimusest üks põletavamaid teemasid parteide valimiskampaanias, leidis Financial Times

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: