Liimets: tahame näha Venemaa sisulist soovi Euroopa julgeolekut parandada

{{1641572160000 | amCalendar}}
Foto: Välisministeerium

Eesti välisminister Eva-Maria Liimets ütles reedel pärast oma NATO kolleegidega peetud videokohtumist, allianss peab dialoogi Venemaaga tähtsaks ning tahab näha Venemaa sisulist soovi parandada Euroopa julgeolekut.

Liimets rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et NATO liitlased olid reedesel kohtumisel ühel meelel selles, et Euroopa julgeoleku aluspõhimõtetes ei ole mingit läbirääkimiste ruumi. "Need on kokkulepitud, need on olemas, need on kõikidele riikidele täitmiseks," sõnas ta.

Ministri sõnul kinnitasid välisministrid ka üle, et Ukraina vajab liitlaste toetust. "Ukrainat me saame toetada mitmel moel. Eelkõige me loomulikult toetame poliitiliselt Ukraina territoriaalset terviklikkust. Samuti me toetame Ukrainat reformiteel. Mitmed liitlased toetavad Ukraina kaitsevõime tugevdamise edendamist," rääkis ta.

Liimets lisas, et sanktsioonide kohta on juba varem öeldud, et kui sõjaline olukord Ukraina piirialadel ei parane, vaid läheb halvemaks, siis sellel on Venemaa jaoks ka kõrge hind, mille hulgas on ka sanktsioonid.

"See on üks osa sellest heidutusest, millega on praegu liitlased tegelenud." Liimetsa sõnul on lisaks USA-le ka Euroopa Liidu liikmesriigid valmis sanktsioone kehtestama.

"Aktuaalne kaamera" uuris Liimetsalt, kas NATO kavatseb oma idatiiba tugevdada.

"Selles küsimuses me leppisime juba kokku ka NATO välisministrite Riia kohtumisel, mis oli detsembri alguses, et NATO kaitse- ja heidutusvõimet tuleb tugevdada, ka idatiival. Need kokkulepped on juba sündinud ning loomulikult nende täitmisega NATO-s ka tegeletakse ja seda küsimust detailsemalt käsitlevad NATO kaitseministrite kohtumisel kaitseministrid," vastas Liimets.

NATO välisministrid arutasid reedel videokohtumisel Euroopa julgeolekuolukorda ja liitlaste ühist hoiakut NATO-Venemaa nõukogu eel.

"NATO liikmesriigid on ka tänase kohtumise järel silmapaistvalt ühel meelel, et rahvusvahelise korra põhiprintsiipides on võimatu teha järeleandmisi ja Euroopa julgeoleku aluste juures ei ole välise jõu ähvardusel mingiteks läbirääkimisteks ruumi. Meie jaoks oleks mõeldamatu vanamoodsa mõjusfääride poliitika juurde naasmine ning peame oluliseks iga riigi õigust ise oma julgeoleku lähtekohtade üle otsustada," ütles Liimets pressiteate vahendusel.

"Allianss on konsensusel põhinev organisatsioon, mis on loodud meie ühise demokraatliku väärtusruumi kaitseks ning mille otsused sünnivad kõigi liikmete ühisel nõul. Liitlaste jaoks on väga oluline tugevdada ühiselt oma heidutus- ja kaitsevõimet, et see vastaks kõigile senistele ja uutele vajadustele."

Ministrid arutasid kohtumisel ka ühiseid seisukohti ja hinnanguid järgmisel nädalal toimuvaks NATO-Venemaa nõukogu istungiks.

"Peame NATO ja Venemaa dialoogi oluliseks ning tahame selle raames näha Venemaa Föderatsiooni sisulist soovi Euroopa julgeolekut parandada. Eriti pidades silmas nende enda senist tegevust selle kahjustamisel, näiteks Krimmi annekteerimine, sõjategevus Ukraina idaosas ning Gruusia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse lõhestamine," ütles Liimets.

NATO välisministrite kohtumisel kuulati ära üksikasjalik teave nendelt riikidelt, kellel on viimastel nädalatel olnud Venemaaga diplomaatilisi kontakte, ning saadi värske ülevaade Venemaa sõjalisest tegevusest Ukraina piiridel.

Allianss on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ettepanekud Euroopa julgeolekuarhitektuuri põhimõtteliseks muutmiseks on vastuvõetamatud, kuid samas kinnitanud valmisolekut dialoogiks. Viimane NATO-Vene nõukogu toimus 2019. aastal ning pärast seda ei ole Venemaa NATO kutseid mõttevahetuseks vastu võtnud.

NATO-Vene nõukogu koguneb 12. jaanuaril. Enne seda, 10. jaanuaril koguneb NATO-Ukraina nõukogu.

Läti minister: NATO võib Venemaaga rääkida, aga ei loobu oma väärtustest

Läti välisminister Edgars Rinkevics ütles pärast kohtumist kolleegidega, et NATO on valmis järgmisel nädalal arutama Venemaaga Euroopa julgeolekut, kuid ei loobu oma põhimõtetest ja väärtustest, edastas Reuters.

"NATO välisministritel oli hea kohtumine. Liitlaste ühtsus, tõhusus, kollektiivne kaitse ja meie partnerite toetamine on põhielemendid, et tõkestada Venemaa agressiivset käitumist," kirjutas Rinkevics Twitteris.

"Me oleme valmis astuma dialoogi Venemaaga, kuid mitte oma väärtuste või põhiprintsiipide arvelt," lisas ta.

USA: NATO on Venemaa agressiooni vastu ühtne

USA missioon NATO-s teatas pärast alliansi välisministrite videokohtumist reedel, et NATO on ühtselt Venemaa igasuguse sõjalise tegevuse vastu Ukrainas.

"NATO kõigi riikide välisministrid kinnitasid meie ühtsust vastuses Venemaa agressiooni vastu Ukrainas," kirjutas USA missioon Twitteris.

"Nad rõhutasid NATO-Venemaa Nõukogu eel vajadust diplomaatiaks, dialoogiks ja deeskaleerimiseks," lisas missioon, viidates järgmise nädala kolmapäeval toimuvale NATO ja Venemaa esindajate kohtumisele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: