Riigikogu väliskomisjon: NATO idatiiba tuleb kohe tugevdada

NATO lipp.
NATO lipp. Autor/allikas: Ardi Hallismaa

Riigikogu väliskomisjoni hinnangul ei tohi Venemaa esitatud nõudmised olla läbirääkimiste aluseks ning NATO idatiib vajab kohest tugevdamist.

Riigikogu väliskomisjon arutas neljapäeval erakorralisel videoistungil Eesti seisukohti reedel toimuval NATO välisministrite erakorralisel videokohtumisel.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul kuulis komisjon välisminister Eva-Maria Liimetsalt, et NATO välisministrite kohtumise päevakorras on üldine Euroopa julgeolekuolukord, Ukrainat puudutav ja NATO-Vene nõukogu ettevalmistused.

Mihkelson rõhutas, et Venemaa on esitanud ultimatiivseid nõudmisi, mis ei tohi olla mingite kõneluste aluseks. Samuti ei tohi tema sõnul teha mingeid järeleandmisi Venemaale kehtestatud sanktsioonides, sest agressioon Ukraina vastu pole raugenud.

Komisjoni esimehe sõnul on tähtis, et NATO liitlased toetaksid üksmeelselt nii Ukraina kui ka Gruusia territoriaalset terviklikkust.

Mihkelsoni sõnul peab väliskomisjon kujunenud julgeolekuolukorras tähtsaks NATO idatiiva tugevdamist. "Meie otsene huvi on, et NATO idatiiva tugevdamine toimuks nüüd ja kohe," ütles Mihkelson.

Ka komisjoni aseesimees Mihhail Lotman rõhutas, et NATO ei tohi lähtuda kõnelustel Venemaaga viimase esitatud päevakorrast, vaid peab olema proaktiivne ja esitama oma nõudmisi.

"Tuleb rõhutada, et Venemaa suuremad julgeolekuriskid tulenevad tema enda agressiivsetest avantüüridest," sõnas Lotman. Samuti rõhutas Lotman, et ei tohi end lasta eksitada Venemaa terminoloogilistest mängudest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: