Venelased reageerisid raevukalt Blinkeni märkusele Vene vägede kohta

USA välisminister Anthony Blinken.
USA välisminister Anthony Blinken. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Venemaa välisministeerium vastas raevukalt USA välisministri Anthony Blinkeni kommentaarile, et Kasahstanil võib olla väga raske riiki saabunud Vene vägedest lahti saada.

Blinken seadis reedel kahtluse alla Venemaa põhjendused saata oma sõjaväelased Kasahstani, et aidata seal kohalikul võimul rahutusi maha suruda, vahendas Reuters.

"Üks õppetund ajaloost peaks olema, et kui sa lased venelased oma majja, siis on neid väga keeruline lahkuma sundida," ütles Blinken.

Venemaa välisministeerium nimetas sotsiaalmeedia postituses Blinkeni kommentaari tüüpiliselt solvavaks ning süüdistas teda Kasahstani sündmuste üle naljatamises. Venelased soovitasid Blinkeni analüüsida pigem USA sekkumist Vietnamis ja Iraagis.

"Kui Anthony Blinkeni meeldivad niivõrd ajalootunnid, siis peaks ta arvesse võtma järgmist: kui ameeriklased on sinu kodus, siis on sul keeruline ellu jääda ja ära hoida röövimist ja vägistamist, "märkis Vene välisministeerium oma avalduses.

Vene välisministeerium lisas, et see ei puuduta ainult lähiajalugu, vaid kogu USA 300-aastast eksistentsi.

Vene välisministeeriumi hinnangul on Venemaa relvajõudude kasutamine Kasahstanis täiesti legitiimne, sest need viibivad seal Kasahstani presidendi Kasõm‑Žomart Tokajevi kutsel, kes pöördus Venemaa juhitud kollektiivse julgeolekuleppe organisatsiooni (ODKB) riikide poole abi saamiseks.

Blinkeni ja Vene välisministeeriumi sõnavahetus toimus vahetult enne esmaspäeval algavaid USA-Venemaa kõnelusi olukorra üle Ukrainas.

Kasahstanis puhkenud rahutused on selle riigi 30-aastase iseseisvusaja rängimad ning võimud suutsid need maha suruda alles reedel, kui riigi president andis julgeolekuvägedele korralduse meeleavaldajaid hoiatamata tulistada.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: