Poola meedia: relvajõudude varustuse andmebaas lekkis internetti

{{1642170480000 | amCalendar}}
Poola relvajõudue tank õppustel.
Poola relvajõudue tank õppustel. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Poola relvajõudude varustuse andmebaas, milles on info rohkem kui 1,7 miljoni ühiku kohta pliiatsitest ja riietusest kuni relvastuse ja varuosadeni, lekkis internetti, kirjutas veebiväljaanne onet.pl reedel. Poola kaitseministeerium kinnitas reedel, et lekkinud andmebaasis ei olnud midagi salajast ja see ei ohusta riigi julgeolekut.

"See süsteem on infoallikas varustuse, relvade, laskemoona tüüpide, varuosade, meie struktuuri kohta. Kui keegi saab sellele infole ligipääsu, siis ta teab kõike meie relvajõudude seisukorrast," rääkis anonüümsust palunud kõrge ohvitser onet.pl-le. "Seetõttu ei oleks selline andmestik pidanud kunagi asuma ühes kohas. Ma mõtlen õudusega, et keegi oli need andmed selliselt grupeerinud ning veel rohkem, et need jõudsid internetti," lisas sõjaväelane.

"Ma ei tea täpselt selle juhtumi detaile, kuid kuuldu põhjal on selline info väärt väga palju raha," ütles Poola sõjaväe vastuluure endine juht kindral Piotr Pytel. "Need on strateegilised andmed, mida Venemaa kindlasti sooviks omada. Need annavad andmeid hindamaks meie sõjaväeosade materiaalset varustatust, mis on meie ladudes, millised üksused on eelisarendatud – laiemalt võttes meie riigi kaitsevõime kohta. Sellised andmed oleksid eriti väärtuslikud rünnaku planeerimisel," selgitas Pytel.

Arvatavalt pärineb andmebaas Poola sõjaväe varustusüksuse IT-osakonnast, mille mõni töötaja oli loonud programmi, mis kogu salajase andmebaasi kopeeris ja internetti lekitas.

Lekke põhjusena ei saa välistada pahatahtlikku tegevust, aga ka inimlikku rumalust, märkis onet.pl. Nii võiks mõni varustusüksuse teenistuja kopeerida salajase andmebaasi endale, et lihtsustada oma igapäevast tööd.

Andmed jõudsid internetti pühapäeval, 9. jaanuaril, sõjavägi sai sellest teada järgmisel päeval.

Poola veebiväljaande info kohaselt on andmebaasi nüüdseks alla laaditud juba kümmekonnas riigis, muuhulgas ka Venemaal ja Hiinas. Onet.pl-ile kinnitasid leket kaks erinevat julgeolekuteenistuse allikat.

Poola relvajõud on alustanud uurimist, et välja selgitada lekke ulatus ning kes on selle taga.

Kaitseministeerium: julgeolekuohtu ei tekkinud

Poola kaitseministeerium teatas reedel oma kodulehele pandud teates, et andmete avaldamine ei ohusta riigi julgeolekut ega Poola relvajõudude toimimist

Ministeeriumi kinnitusel sisaldab avaldatud andmebaas juba nagunii avalikult kättesaadavat teavet, mida saab näiteks leida avalikult läbiviidud ja avaldatud riigihankemenetlustest.

"Tegemist on mittetäieliku logistikakataloogiga, mis ei sisalda infot ei seadmete koguse ja efektiivsuse ega ka sortimendi puudujääkide kohta," kinnitas ministeerium.

"Juhime tähelepanu, et andmete avaldamine ei kujuta ohtu riigi julgeolekule ega Poola relvajõudude toimimisele," rõhutas Poola kaitseministeerium.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: