Leht: lääneriigid ei kaalu enam Venemaa väljaviskamist SWIFT-ist

USA rahatähed.
USA rahatähed. Autor/allikas: kjgarbutt/Creative Commons

Saksa ärilehe Handelsblatt andmetel loobusid Euroopa Liit (EL) ja USA Moskva-vastaste sanktsioonide väljatöötamise raames Venemaa ülemaailmsest maksesüsteemist SWIFT eemaldamise võimalusest. Selle asemel kaaluvad nad nüüd sihipäraseid karistusi Venemaa pankade vastu.

USA ja EL on nädalaid arutanud, kuidas reageerida Venemaa sõjalise sissetungi korral Ukrainasse. Brüssel ähvardab Kremlit "massiivsete tagajärgedega". EL pole neid tagajärgi siiski täpsustanud. 

Handelsblatti andmetel leiavad mitmed lääneriikide valitsused, et Venemaa väljajätmine SWIFT-ist võib destabiliseerida finantsturge. Samuti võiks see mõne riigi hinnangul soodustada alternatiivsete arveldussüsteemide väljaarendamist, kus lääneriigid enam ei domineeriks. 

Seetõttu keskenduvad EL ja USA nüüd Venemaa suurpankade vastu suunatud sanktsioonide väljatöötamisele, märkis ajaleht. Saksamaa aga nõuab ka erandite tegemist, et saaks maksta Vene gaasi ja nafta eest. 

Läbi süsteemi SWIFT saadetakse iga päev maksekorraldusi mitme triljoni dollari suuruses summas. Selles osaleb üle 10 000 finantsorganisatsiooni 210 riigis.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: