Biden kiitis heaks täiendavate sõjaväelaste saatmise Ida-Euroopasse

{{1643812500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Patrick Semansky

USA president Joe Biden kiitis kolmapäeval heaks täiendavate USA sõjaväelaste paigutamise Ida-Euroopasse. USA väed jõuavad Ida-Euroopasse lähipäevade jooksul.

USA saadab sel nädalal Fort Braggist Poola ja Saksamaale umbes 2000 sõjaväelast. Samuti paigutab USA ümber umbes 1000 Saksamaal baseeruvat sõdurit Rumeeniasse, teatas The Wall Street Journal.

Pentagoni pressiesindaja John Kirby kinnitas täiendavate vägede saatmist kolmapäeval pressikonverentsil. 

"President Biden on öelnud selgelt, et USA reageerib kasvavale ohule Euroopa julgeolekule ja stabiilsusele. Meie pühendumus NATO artiklile 5 ja kollektiivkaitsele on jätkuvalt raudkindel," ütles Kirby. 

"Need pole püsivad käigud. See on mõeldud reageerimisena praegusele julgeolekukeskkonnale. Need väed ei kavatse Ukrainas sõdida," lisas Kirby. 

"See vägede paigutamine näitab USA täiendavat toetust NATO liitlastele, kes tunnevad end ohustatuna Venemaa sõjalise tegevuse pärast Ukraina lähedal, ütlesid USA ametnikud telekanalile CNN. 

"Ühendriikide kohaloleku suurendamine Poolas 1700 sõduriga saadab tugeva solidaarsuse signaali vastuseks võimalikule Vene agressioonile Ukraina vastu," sõnas Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak.

ERR-i USA korrespondent Maria-Ann Rohemäe rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Ida-Euroopasse saadetavad 3000 sõjaväelast ei ole osa neist 8500 sõjaväelasest, kes eelmisel nädalal kõrgendatud valmisolekusse pandi.

"Need 8500 on osa NATO kiirreageerimisüksusest, mille vajadusel aktiveerib allianss," märkis ajakirjanik.

"3000 sõjaväelaseni jõuti eraldi kahepoolsete kõneluste käigus. 1000 neist paigutatakse ümber Saksamaal Rumeeniasse, 2000 saabuvad USA-st Põhja-Carolinas asuvast Fort Braggi sõjaväebaasist. Neist 300 lähevad Saksamaale, et luua seal ühisoperatsioonide juhtimiskeskus. 1700 lähevad Poola," selgitas Rohemäe.

Tema sõnul on USA ametnikud öelnud, et läbirääkimised erinevate riikidega sõjaväelaste paigutamiseks käivad edasi ning uued otsused võivad sündida juba lähipäevil.

USA on pannud riigis 8500 sõdurit kõrgendatud valmisolekusse juhuks, kui Ameerika vägesid on kiiresti vaja. USA-l on Euroopas juba alaliselt ka kümneid tuhandeid sõjaväelasi.

CNN teatas juba eelmisel nädalal, et USA kaalub täiendavate sõdurite paigutamist Ida-Euroopasse. Biden ütles ka eelmisel reedel, et liigutab vägesid lähiajal.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: