Kanada Ontario provints kuulutas protesti tõttu välja erakorralise olukorra

{{1644601380000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Dave Chan

Kanada Ontario provints kuulutas reedel veokijuhtide koroonapiirangute vastase protestiga seoses välja erakorralise olukorra, ütles provintsi peaminister Doug Ford.

Ford nimetas ulatuslikku protesti ebaseaduslikuks, vahendasid Reuters ja BBC.

"Ma kutsun kokku valitsuskabineti, et kasutades juriidilisi volitusi kehtestada kiiresti korraldused, mis teevad täiesti selgeks, et kaupade, inimeste ja teenuste liikumise blokeerimine ja takistamine kriitilisel taristul on ebaseaduslik ja karistatav," sõnas ta.

Fordi sõnul on kavas võtta protestijate vastu ette uusi õiguslikke meetmeid, nende seas trahve ja võimalik, et ka vangistust, kui valitsuse korraldusi ei täideta. Ford selgitas, et karistatakse neid, kes takistavad kaupade, inimeste ja teenuste liikumist rahvusvahelistes piiriületuspunktides, lennujaamades, sadamates ja suurematel maanteedel. BBC andmeil võib protestijaid oodata kuni aasta vanglakaristust ning 100 000 Kanada dollarit trahvi.

Veokijuhid protestivad Kanadas juba mitmendat nädalat koroonaviiruse meetmete vastu. Protestivad veokijuhid on blokeerinud ka kolm piiriületuskohta USA ja Kanada vahel.

Vabadusekonvoiks kutsutav meeleavaldus algas jaanuaris vastuseks uuele reeglile, et kõik veokijuhid peavad olema koroona vastu vaktsineeritud selleks, et ületada USA-Kanada piiri. Protest on sellest alates kasvanud laiemalt koroonapiirangute vastaseks.

Toronto ülikooli ajalooprofessor Andres Kasekamp ütles "Aktuaalsele kaamerale", et erinevalt USA politseist on Kanada korrakaitsjad meeleavaldajatega traditsiooniliselt kannatlikud.

"Kõik ootavad, et nädalavahetusel võib asi minna veel hullemaks. Viimasel kahel nädalavahetusel on protestijaid juurde tulnud," märkis Kasekamp.

Ta selgitas, et eriolukorra väljakuulutamise tingis tõsine tõrge USA ja Kanada kaubavahetuses.

"Mis pani Ontario valitsust välja kuulutama eriolukorra, oli see, et piiriülene sild, mis ühendab Kanadat USA-ga, nimelt Detroidi linnaga, mille üle voolab ligi veerand Kanada kaubavahetusest USA-ga, on mitu päeva blokeeritud. See on olukorra tõsidust näidanud lõpuks valitsusele, sest muidu on olnud nii, et suur osa probleemist on olnud selles, et keskvalitsus, provintsivalitsus on jätnud kõik kohaliku politsei hoolde ehk nad ei ole tahtnud sekkuda ja on öelnud, et see on kohaliku politsei probleem seda lahendada ja kohalik politsei pole suutnud Ottawas ega teistes linnades sellega hakkama saada," rääkis Kasekamp.

"Tegelikul Kanadas omikroni laine on hakanud juba taanduma, nii et kõik provintsivalitsused on juba teatanud, et kavatsevad järk-järgult need mandaadid ära kaotada, aga protestijad nõuavad, et nad kaotaksid ära kõik mandaadid ja piirangud otsekohe," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: