Scholz avaldas lootust, et diplomaatia teel saab sõda Euroopas vältida

{{1644938100000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/SPUTNIK

Saksamaa kantsler Olaf Scholz kinnitas teisipäeval Moskvas kohtumisel Vladimir Putiniga, et Ukraina territoriaalne terviklikkus pole läbiräägitav ja avaldas lootust, et diplomaatia teel saab sõda Euroopas vältida.

Scholz tervitas mõnede Vene üksuste tagasitõmbumist Ukraina piiri lähedalt. Scholzi sõnul pole diplomaatilised jõupingutused sõja vältimiseks end veel ammendanud. "Dialoog ei saa lõppeda ummikseisuga, see oleks katastroof kõigile. On oluline minna diplomaatia teed, et vältida sõda Euroopas," ütles Scholz. 

Putini sõnul Moskva ei taha sõda ja esitas seetõttu ettepanekud läbirääkimisprotsessi alustamiseks. Putin väitis, et NATO ja USA on püstitanud teemasid, mida võiks arutada. 

Scholz märkis pressikonverentsil, et see oli õige, et NATO ja EL vastasid Venemaa ettepanekutele. "Kuigi Moskva ei nõustunud vastustega, siis on see hea märk, et nad ütlesid, et nendes on mõned head punktid," ütles Scholz. 

"Samamoodi ei nõustu NATO ja EL Venemaa nõudmistega. Kuid me usume, et seal on mõned punktid, mis väärivad arutamist," märkis Scholz. 

Putin süüdistas Ukrainat genotsiidi korraldamises Donbassis. "Meie arvates, see mis praegu Donbassis toimub, on genotsiid," ütles Putin.

Scholzi sõnul on vale kasutada Donbassi olukorra kirjeldamiseks sõna "genotsiid".

Putin ütles pressikonverentsil, et Nord Stream 2 on äriprojekt, mis tugevdab Euroopa energiajulgeolekut. Putin lubas samuti, et Venemaa on valmis jätkama gaasi eksporti Ukrainasse ka pärast 2024. aastat, kui praegune transiidileping Kiieviga läbi saab.

Scholz ei maininud võimalike sanktsioonide kehtestamist Nord Stream 2 vastu. Kantsler ütles, et Berliin on pühendunud gaasitransiidi toimimise tagamisele läbi Ukraina. 

"Oleme võtnud endale kohustuse tagada, et gaasitransiit Euroopas toimiks läbi Ukraina, Valgevene, Poola, vastavalt sõlmitud lepingutele," ütles Scholz.  

Scholzi sõnul arutas ta Putiniga veel mitmesuguseid teemasid, sealhulgas keskkonnaprobleeme ja Deutsche Welle ülekandeõigusi. Scholz avaldas lootust, et Deutsche Welle saab Venemaal tegevust jätkata. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: