Galerii: Salme tuulepargis murdus tuulik
Teisipäeva õhtul murdus Saaremaal Salme tuulepargis Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluv 60 meetri kõrgune elektrituulik pooleks. Inimesed kannatada ei saanud.
Kukkunud tuulik püstitati juba 2005. aastal ning omanike väitel oli see tehniliselt töökorras ja viimati hooldatud eelmisel kuul.
"Kuu aega tagasi sai sellele tuulikule tehtud põhjalik ülevaatus. Kõik tornipoldid üle pingutatud, kõik üle inspekteeritud ja seda sai veel üle vaadatud umbes nädal tagasi. Tehniliselt oli see tuulik korras, väsimuse märke ei olnud ja väsimus ei tekki üleöö, et tuulik läheb pooleks. Ta murdus katki ühest flansist ehk kõik 100+ polti läksid korraga katki," rääkis Oleg Sõnajalg "Aktuaalsele kaamerale".
Murdumise põhjuseks peavad omanikud ekstreemset ilmastikuolukorda. "Mina ei näe küll ühtegi muud põhjust, kui kas mingi tugev turbulents, täiesti ekstreemne ilmastikutingimus. /.../ Ekstreemsed tuuleolud," ütles Oleg Sõnajalg "Ringvaates".
Inimesed juhtunus kannatada ei saanud. "Keegi pole viga saanud, inimesed on terved, seetõttu pole ka põhjust kurvastamiseks. See on kõigest raske raud," sõnas Sõnajalg.
Puruks kukkunud tuuliku asemele soovivad Sõnajalad paigaldada samaväärse, kasutatud tuuliku.
"Ringvaates" ütles Oleg Sõnajalg, et hinnanguliselt läheb purunenud tuuliku taastamine kokku 150 kuni 200 000 eurot.
"Järelturul on komponente piisavalt palju saada, nii et selle taastamine pole probleem," ütles ta ja lisas, et kokku võib uute komponentide leidmine ja vanade asendamine võtta mõni nädal.
Sõnajalg selgitas, et tegemist on eelmise põlvkonna tehnoloogiaga ning just väiksemate tuulikutega on ka mujal maailmas sarnaseid õnnetusi juhtunud. Tänapäevased tuulikud on tema sõnul ilmastikukindlamad.
TTJA algatas uurimise
Elektrituulikute püstitamiseks annab loa omavalitsus ja hilisemat järelvalvet nende üle peaks teostama tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA), kus on ka antud juhtumi puhul käivitatud uurimine.
"Selgitame ka ise välja, mis juhtus, miks juhtus. Selle põhjal siis otsustame, kas ja mida me üldse edasi peaksime tegema. Kas me peame kontrollima ka teisi tuulikuid, mis tüüpi tuulikuid? Ja sealt edasi saame juba otsustada, kas me peame täiendama näiteks ka oma asutuse ohuprognoosi. Ja kui tõesti probleem on suur, siis on juba riigi tasemel küsimus, kas peaks ka täiendama regulatsioone ja nõudeid nendele tuulikutele," selgitas TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Kati Tamtik "Aktuaalsele kaamerale".
Eestis esmakordne suure tuuliku murdumine on omakorda õppetunniks omavalitsustele.
"Küllap ta omaaegsete normide järgi tehti õigesti. Küll aga praegusel juhul me ei luba panna tuulikuid sellisesse kohta, kus ta võib kukkuda teele, hoonele või liinirajatisele. Selliseid asju tuleb tegelikult vältida," ütles Saaremaa valla abivallavanem Mikk Tuisk.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Margus Muld, Merili Nael