Euroopa riigid sulgevad õhuruumi Vene reisilennukitele

{{1645964100000 | amCalendar}}
Reisijad lennugraafiku ees Moskva Domodedova lennujaamas.
Reisijad lennugraafiku ees Moskva Domodedova lennujaamas. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Põhjamaad ning mitmed teised Euroopa riigid teatasid pühapäeval plaanidest sulgeda lähiajal õhuruum Venemaa lennufirmadele. Lennukeeluga ühinevad muuhulgas ka Saksamaa ja Itaalia.

Rootsi, Soome ja Taani teatasid oma kavast õhuruum Vene lennukitele kinni panna pärast seda, kui mitmed idapoolsed Euroopa riigid olid sama otsuse teinud juba laupäeval.

Balti riigid, Poola, Bulgaaria, Tšehhi, Rumeenia ja Ühendkuningriik teatasid juba laupäeval Vene lennufirmadele kehtestatud lennukeelutsoonist.

Sama otsuse tegi ka Island, teatas riigi välisminister Thordis Kolbrun Gylfadottir sotsiaalmeedia vahendusel.

Tervet Euroopa Liitu hõlmav lennukeeld peaks olema uue sanktsioonidepaketi osa, milles ühenduse välisministrid pühapäeva õhtul eeldatavasti kokku lepivad, ütles anonüümne EL-i ametnik Reutersile.

Rootsi Euroopa asjade minister Hans Dahlgren ütles Rootsi raadiole antud usutluses, et selline piirang oleks Vene survestamiseks väga tõhus.

Taani välisminister Jeppe Kofod teatas samuti Twitteri vahendusel, et tema riik toetaks tervet EL-i hõlmavat lennukeeldu Vene lennukitele.

Ka Soome transpordiminister Timo Harakka teatas laupäeva õhtul, et tema riik valmistub sarnase piirangu kehtestamiseks.

Samas tunnistas Soome lennufirma Finnair esindaja, et kui Venemaa kehtestab Soomele kättemaksuks samasuguse piirangu, muutuks Finnairi lennukite teekond Aasiasse nii palju pikemaks,  et kaoks mõte neid reise jätkata. "Kui hakata lendama ümber Venemaa territooriumi, muutuks rahaliselt võimatuks Aasia lendude jätkamine," ütles Finnairi pressiesindaja Reutersile pühapäeval.

Saksamaa sulgeb oma õhuruumi Vene lennukitele kolmeks kuuks

Saksamaa transpordiministeerium teatas pühapäeval, et riik sulgeb alates kella kolmest pärastlõunal oma õhuruumi Vene lennukitele kolmeks kuuks ning lennata lubatakse üksnes humanitaarotstarbel.

Ministeeriumi teatel kehtestatakse piirang teiste EL-i riikide eeskujul vastuseks Venemaa agressioonile Ukrainas.

Holland sulgeb oma õhuruumi Vene lennukitele alates pühapäeva õhtust, teatas riigi taristuminister Mark Harbers Twitteris. "Hollandi õhuruumis ei ole kohta režiimile, mis kasutab ebavajalikku ja jõhkrat vägivalda," kirjutas Harbers.

Itaalia on otsustanud sulgeda oma õhuruumi Vene lennukitele, teatas peaministri büroo pühapäeval.

Õhuruumi sulgemisest Venemaa lennukitele teatasid pühapäeva pärastlõunal ka Hispaania, Norra, Portugal ja Põhja-Makedoonia. Lisaks Euroopa riikidele tegi pühapäeval sama otsuse ka Kanada.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: