Putin viis Venemaa tuumaväed kõrgendatud valmisolekusse
Venemaa president Vladimir Putin käskis lääneriikide tegevusele viidates viia riigi tuumaväed kõrgendatud valmisolekusse.
Putini korraldus Venemaa relvajõudude juhtkonnale viia kõrgendatud valmisolekusse riigi strateegilised heidutusjõud tähendab sisuliselt tuumarelvi valdavate väeüksuste lahinguvalmiduse tõstmist, märkis uudisteagentuur Reuters.
"Nagu te võite näha, siis lääneriigid ei rakenda meie suhtes mitte ainult ebasõbralikke meetmeid majanduse valdkonnas - ma pean silmas ebaseaduslikke sanktsioone - aga NATO tähtsamate riikide juhid on lubanud enesele agressiivseid avaldusi meie riigi suhtes," rääkis Putin pühapäeval tehtud telepöördumises.
Tuumavägede valmisoleku käsu andis Putin kohtumisel Vene kindralstaabi juhi Valeri Gerassimovi ja kaitseminister Sergei Šoiguga, teatas Interfax.
Vene kaitseministeeriumi veebilehe andmeil on strateegilise heidutuse väed Venemaa relvajõudude võimsuse alus, mis on mõeldud Venemaa ja tema liitlaste vastase agressiooni ärahoidmiseks, aga samuti agressori hävitamiseks sõjas, kus kasutatakse erinevat relvastust, sealhulgas ka tuumarelvi.
USA kritiseeris Putini sammu
USA suursaadik ÜRO-s Linda Thomas-Greenfield kritiseeris president Putini otsust, öeldes, et tegemist on "vastuvõetamatu eskalatsiooniga".
"See tähendab, et president Putin jätkab selle sõja eskaleerimist viisil, mis on totaalselt vastuvõetamatu ning me peame tema tegevust takistama kõige karmimal viisil," ütles Thomas-Greenfield usutluses telekanali CBS saates "Face the Nation".
Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki sõnul on Putini tegevus osa laiemast mustrist, mille käigus Venemaa kirjeldab väidetavaid ohte, et siis nendele viidates oma agressiooni õigustada.
"Me oleme näinud teda niimoodi tegemas korduvalt. Venemaa ei ole mitte ühelgi hetkel olnud NATO või Ukraina poolt ohustatud," rääkis Psaki telekanali ABC saates "This Week".
"See on president Putini käitumismuster, millele me hakkame vastu. Me suudame ennast kaitsta, aga me peame ka tähelepanu juhtima sellele, mida president Putin teeb," lisas Valge Maja pressiesindaja.
Psaki rõhutas, et USA on valmis eraldama Ukrainale täiendavat abi ning lisas, et Washington ei ole loobunud ka võimalusest kehtestada sanktsioonid Venemaa energiasektorile, kuid soovib seda tehes minimeerida mõju maailmaturule.
Venemaa jätkab neljandat päeva agressiooni Ukraina vastu ning riigi sõjaväe edasiliikumine on Ukraina üksuste tugeva vastupanu tõttu takerdunud.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters, Interfax