Rahvusvaheline kriminaalkohus tegi esimese sammu Ukraina sõja uurimiseks

Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) prokurör Karim Asad Ahmad Khan.
Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) prokurör Karim Asad Ahmad Khan. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) peaprokurör Karim A.A. Khan teatas esmaspäeval, et käivitab protseduurid, mis võivad viia Venemaa vallandatud sõjategevuse uurimisele Ukrainas.

"Reedel väljendasin ma oma kasvavat muret Ukrainas arenevate sündmuste pärast, mida on kajastanud ka maailma liidrid kui ka rahvusvaheline avalikkus," teatas Khan. "Täna tahan teatada, et olen otsustanud alustada Ukraina olukorra uurimist nii kiiresti kui võimalik," ütles ICC peaprokurör oma avalduses.

Tema hinnangul on alust arvata, et sõjategevuse käigus on toime pandud nii sõjakuritegusid kui ka inimsusevastaseid kuritegusid.

"Olen juba andnud oma meeskonnale korralduse kõiki tõendeid uurida. Järgmise sammuna tuleb esitada eeluurimiskojale loataotlus," seisis avalduses. Prokurör ütles, et taotleb kohtu liikmetelt ja ülemaailmselt kogukonnalt rahalist toetust juhtumi kiireloomulisuse ja olulisuse tõttu.

Otsust tervitas Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Vera Jourova, kes kirjutas Twitteris, et Vene president Vladimir Putin peab agressiooni eest vastutama.

Ukraina ei ole Rahvusvahelise Kriminaalkohtu liige, kuid on juba esitanud sellele kaks avaldust, tunnustades ICC jurisdiktsiooni oma territooriumil. Eeldatakse, et uus uurimine hõlmab teavet sõjakuritegude toimepanemise kohta Ukrainas alates 2013. aasta lõpust. 2014. aastal annekteeris Venemaa Ukrainalt Krimmi poolsaare ning tema toel vallandus separatistide sõjategevus Donetski ja Luganski oblastis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: