ICC otsus: kohtu jurisdiktsioon ulatub okupeeritud Palestiina aladele

Fatou Bensouda.
Fatou Bensouda. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) otsustas reedel, et selle jurisdiktsioon hõlmab olukorda okupeeritud Palestiina aladel, otsus võimaldab tribunali prokuröridel algatada vajadusel seal toime pandud sõjakuritegude uurimist.

ICC teatas oma avalduses, et oli langetanud häälteenamusega otsuse, mille kohaselt hõlmab kohtu territoriaalne jurisdiktsioon ka Palestiina olukorda Iisraeli poolt alates 1967. aastast okupeeritud aladel.

Eraldi mainis tribunal Gaza sektorit, Läänekallast ja Ida-Jeruusalemma. 

Kohtu peaprokurör Fatou Bensouda oli eelnevalt küsinud tribunali hinnangut selle kohta, kas selle jurisdiktsioon ulatub ka okupeeritud palestiinlaste aladele.

Bensouda oli 2019. aasta detsembris teatanud soovist alustada selles piirkonnas uurimist. 

Kohtu sõnul on Palestiina osaline Rooma statuudis, millega ICC 2002. aastal moodustati. Seega on Palestiina Rahvusvahelise Kriminaalkohtu liige, Iisrael aga mitte. 

Tribunali ülesandeks on menetleda genotsiidi, sõjaroimade ja inimsusvastaste kuritegudega seotud juhtumeid. 

Kohus rõhutas, et reedese otsusega "ei pakuta lahendust rahvusvahelisest õigusest lähtuvatele piiritülidele ega püüta anda eelnevat hinnangut piiride küsimusele, vaid selle eesmärk oli "ainuüksi kohtu territoriaalse jurisdiktsiooni määratlemine".

Bensouda nõuab täiemahulist uurimist 2014. aasta Gaza sõja osas. Eeluurimine sel teemal vältas viis aastat. 

Iisrael ja USA reageerisid tollal raevukalt prokuröri teatele uurimise kohta. Ühendriigid on kritiseerinud kohut selle eest, kuidas see kohtleb USA liitlast Iisraeli. 

USA on keeldunud tunnistamast ICC jurisdiktsiooni selle loomisest saadik. Mullu detsembris kehtestas toonane USA president pretsedenditul moel sanktsioonid Bensoudale ja teisele kõrgele ICC ametnikule. 

Hollandis Haagis baseeruv ICC algatas 2019. aastal uurimise USA vägede poolt Afganistanis toime pandud rikkumiste kohta. 

Juunis ameti maha panev Bensouda on ärgitanud USA presidenti Joe Bidenit sanktsioone tühistama. 

USA ja Iisrael on otsusega rahulolematud

Ühendriigid väljendasid reedel tõsist muret seoses otsusega. "Me oleme tõsiselt mures ICC katse pärast teostada jurisdiktsiooni Iisraeli sõjaväelaste üle. Oleme alati asunud seisukohale, et kohtu jurisdiktsioon peaks olema reserveeritud riikidele, kes on sellega nõus, või kellele ÜRO Julgeolekunõukogu osutab," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu aga nimetas ICC-d poliitiliseks ametkonnaks.

"Tribunal on taaskord tõestanud, et on poliitiline, mitte juriidiline instutsioon," märkis Netanyahu, kelle sõnul õõnestas otsus demokraatlike riikide õigust kaitsta end terrorismi eest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: