EL tahab 2030. aastaks lõpetada sõltuvuse Vene fossiilkütustest

Euroala inflatsiooni vedasid jõudsalt kerkinud energiahinnad.
Euroala inflatsiooni vedasid jõudsalt kerkinud energiahinnad. Autor/allikas: Paul Hudson/(CC BY 2.0)

Euroopa Komisjon esitas teisipäeval kava, mille eesmärk on kaotada Euroopa Liidu (EL) sõltuvus Venemaa fossiilkütustest enne 2030. aastat. Komisjon tahab vähendada kiiresti nõudlust Venemaa gaasi järele.

Kavas esitatakse rida meetmeid, et reageerida energiahindade tõusule Euroopas ja täiendada gaasivarusid järgmiseks talveks.

REPowerEU kava abil püütakse mitmekesistada gaasitarneid, kiirendada taastuvallikatest toodetud gaaside kasutuselevõttu ning asendada gaas kütte- ja elektritootmises. See võib vähendada ELi nõudlust Venemaa gaasi järele kahe kolmandiku võrra juba enne aasta lõppu, teatas Euroopa Komisjon. 

Komisjoni teadaanne tuli pärast seda, kui Moskva ähvardas sulgeda oma Saksamaale suunduva gaasijuhtme. 

Venemaa sõda Ukrainas on sundinud Euroopa Liitu otsima uusi energiatarnijaid, et vähendada oma sõltuvust Vene gaasist ja naftast. Samuti peavad Euroopa riigid rohkem hakkama tegelema oma kaitsega, olles seni suuresti toetunud Ameerika Ühendriikide sõjalisele võimsusele, hindab Bloomberg.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: