Lõuna-Korea presidendiks valiti opositsioonikandidaat Yoon Suk-yeol

Lõuna-Korea uueks presidendiks valitud Yoon Suk-yeol.
Lõuna-Korea uueks presidendiks valitud Yoon Suk-yeol. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Lõuna-Korea uueks presidendiks valiti konservatiivne opositsioonikandidaat Yoon Suk-yeol.

Rahva Võimu partei kandidaat Yoon võitis Korea ajaloo kõige tasavägisemas valimiskonkurentsis liberaalsemat Demokraatliku partei kandidaati Lee Jae-myungi, saades 48,6 protsenti häältest oma vastase 47,8 protsendi vastu.

Lõuna-Korea 52-miljonilisest elanikkonna 44 miljonist hääleõiguslikust kodanikust osales valimistel 77 protsenti. Seekordne valimiskampaania oli iseäranis vastanduv ja skandaaliderohke ja  ning seda iseloomustasid teravad vanuse- ja soopõhised vastuolud, märkis Reuters.

Lõuna-Korea uueks presidendiks valitud Yoon ütles oma võidukõnes, et kavatseb tugevdada liitlassuhteid Ameerika Ühendriikidega ning järgida ühiseid väärtusi vaba demokraatliku maailmaga, kaitsta turumajandust ja inimõigusi.

Samuti lubas ta panustada Lõuna-Korea kaitsesse, pidades silmas stalinistlikust Põhja-Koreast lähtuvat  tuuma-ohtu, kuid lubas samas jätta avatuks ka dialoogivõimaluse oma naabriga.

Presidendivalimiste võitja asendab president Moon Jae-ini, kes tahtis parandada suhteid Põhja-Koreaga. Kim Jong-uni režiim korraldab aga üha rohkem raketikatsetusi. 

Yoon on pärit jõukast teadlaste perekonnast. Samas puudub tal varasem välispoliitiline kogemus riigiametis. 

Lõuna-Korea põhiseadus piirab presidentide ametiaega ühe viieaastase ametiajaga. Riigi järgmine president hakkab kontrollima maailma suuruselt 10. majandust. Riigis asuvad rahvusvahelised suurfirmad, sealhulgas Samsung, Hyundai ja LG. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: