ÜRO julgeolekunõukogu tuleb Venemaa kutsel kokku

ÜRO julgeoleku koguneb reedel Venemaa kutsel, ütlevad diplomaadid.
Diplomaatide sõnul kutsus Venemaa julgeolekunõukogu kokku, et arutada Moskva väiteid, et USA töötab Ukrainas välja keemiarelvi, vahendas Reuters. Venemaa pole oma väidetele tõendeid esitanud.
USA tõrjub väiteid keemiarelva kasutamise kohta Ukrainas. Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki hinnangul võib Venemaa luua selliste väidetega alust ise keemia- või bioloogiliste relvade kasutamiseks Ukrainas. Psaki omakorda ei esitanud enda väidete kohta mingeid tõendeid.
"Nüüd, kui Venemaa on esitanud neid valeväiteid ja Hiina on seda propagandat justkui toetanud, peaksime kõik olema ettevaatlikud selles suhtes, et Venemaa võib kasutada Ukrainas keemia- või bioloogilisi relvi või võib luua nn vale lipu operatsiooni, milles neid kasutatakse," ütles Psaki.
Varem kolmapäeval väitis Venemaa kaitseministeerium, et Ukraina relvajõud on transportinud Zolotživisse umbes 80 tonni ammoniaaki.
Teisipäeval ütles USA asevälisminister Victoria Nuland kongressis, et USA aitab Ukraina võimudel kaitsta bioloogiliste uuringute rajatisi nende võimaliku hõivamise eest Vene vägede poolt.
WHO soovitas Ukrainal oma terviselaborites patogeenid hävitada
Nagu paljudes riikides on ka Ukrainas rahvatervise laborid, milles uuritakse, kuidas maandada nii inimesi kui ka loomi mõjutavate ohtlike haiguste riski. Ukraina laborid on saanud toetust USA-lt, Euroopa Liidult ja Maailma Terviseorganisatsioonilt (WHO).
Biojulgeolekuekspertide sõnul on Venemaa sõjaväelaste sissetung Ukrainasse ja sealsete linnade pommitamine suurendanud haigusi põhjustavate patogeenide laborist välja pääsemise ohtu, kui mõni neist rajatistest peaks kahjustada saama.
Reuters uuris WHO-lt organisatsiooni töö kohta Ukraina laborites nii enne kui ka Venemaa invasiooni ajal. Organisatsioon selgitas, et on teinud Ukraina rahvatervise laboritega mitu aastat koostööd, et edendada nende ohutust, mis võimaldaks vältida kogemata või tahtlikult patogeenide rahva sekka jõudmist.
"Osana sellest tööst on WHO tungivalt soovitanud Ukraina tervishoiuministeeriumil ja teistel vastutavatel asutustel hävitada kõrge riskiga patogeenid, et vältida igasuguseid võimalikke lekkeid," märkis WHO.
Organisatsioon ei täpsustanud, millal ta sellise soovituse on teinud. Samuti ei selgitanud WHO, milliseid patogeene või toksiine Ukraina laborites on.
WHO ei vastanud ka Reutersi küsimusele, kas Ukraina on soovitusi täitnud.
Ukraina laborite võimekus on kasvava infosõja keskmes. Kolmapäeval kordas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova juba varasemat väidet, et USA-l on Ukrainas biorelva laboratoorium.
Zahharova sõnul on Vene väed Ukrainas leidnud dokumendid, mis näitavad hädakatset kustutada tõendeid sõjaliste bioloogiliste programmide kohta, hävitades laboriproove. Reuters pole seda väidet sõltumatult kontrollida suutnud.
"Ukraina rangelt eitab sellist väidet," vastas Ukraina presidendi pressiesindaja Zahharova väitele.
USA valitsuse pressiesindajad on samuti Zahharova süüdistusi eitanud, öeldes, et Venemaa võib kasutada neid väiteid ettekäändena enda keemia- või bioloogilise relva kasutamiseks.
WHO teade Reutersile biorelvadele ei viidanud. Organisatsioon lisas, et kutsub kõiki osapooli üles tegema koostööd, et ohutult hävitada igasugused patogeenid, millega nad kokku puutuvad. WHO sõnul on organisatsioon valmis aitama seda teha.
Toimetaja: Merili Nael