Saksa valitsus kaalub Gazpromi ja Rosnefti tütarettevõtete sundvõõrandamist

Gazprom Germania büroo Saksamaal.
Gazprom Germania büroo Saksamaal. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Saksa väljaande Handelsblatt teatel kaalub Saksa valitsus Gazpromi ja Rosnefti Saksamaa tütarettevõtete sundvõõrandamist, et tagada varustuskindlus.

Ukraina sõda ning võimalik nafta ja gaasi nappus on pannud Saksa majandus- ja kliimaministeeriumi välja töötama plaane, mis olnuks veel paar-kolm nädalat tagasi mõeldamatud. Nii kutsus majandus- ja kliimaminister Robert Habeck (Rohelised) kokku töögrupi, kus ühe võimalusena on laual Gazpromi ja Rosnefti Saksamaa tütarettevõtete sundvõõrandamist.

Handelsblatti käsutusse valitsusringkondadest jõudnud info järgi kaalutakse kahe Vene energiahiiu Saksa tütarfirmade sundvõõrandamist ja riigistamist, sest selle taustaks on mure Saksamaa varustuskindluse pärast. Föderaalvalitsus soovib ära hoida energiavarustuse massilist halvenemist, eriti riigi idaosas.

Gazprom Germania haldab Saksamaal suuri gaasihoidlaid. Rafineerimistehase operaatorina on Rosneft Saksamaa võtmetähtsusega tegija bensiini, diislikütuse ja nafta turul. Mõlemad ettevõtted on praegu Saksamaa energiaturul sisuliselt asendamatud.

Maailma suurimal maagaasi tootmisettevõttel Gazprom on Saksamaa gaasivarustuses märkimisväärne, ligi 40-protsendiline roll. Selle Berliinis asuv tütarettevõte Gazprom Germania kontrollib Saksamaa äri, opereerib suuri hoidlaid ja müüb gaasi.

Euroopa Liidu monopolide-vastase võitluse agentuuri töötajad otsisid sel nädalal läbi Gazpromi bürood Saksamaal. Kardetakse, et need võisid oma turgu valitsevat seisundit kuritarvitada.

Rosneftile kuulub Saksamaal kolm naftatöötlemistehast. Ettevõte kontrollib 25 protsenti Saksamaa rafineerimistehaste ärist ja on suuruselt kolmas mineraalõlide töötlemise ettevõte.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: