Venemaal ähvardab NSV Liidu ja natsi-Saksa võrdsustajaid 15-päevane vangistus

Vene sõdurid 9. mai paraadil.
Vene sõdurid 9. mai paraadil. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Venemaa riigiduuma kiitis kolmandal lugemisel heaks muudatused haldusrikkumiste seadusesse, millega kehtestatakse kuni 15-päevane karistus neile, kes võrdsustavad Nõukogude Liidu ja natsi-Saksamaa.

Selline karistus ähvardab neid, kes avalikult "samastavad Nõukogude Liidu juhtkonna ja sõjaväelaste eesmärgid, otsused ja tegevuse natsliku Saksamaa juhtkonna ja sõjaväelaste eesmärkide, otsuste ja tegevusega," öeldakse Vene parlamendi alamkoja otsuses, mida vahendas Vene sõltumatu meediaväljaanne MediaZona.

Halduskaristus ähvardab ka neid, kes eitavad "Nõukogude rahva otsustavat rolli natsi-Saksamaa purukslöömisel ja NSV Liidu humanitaarset rolli Euroopa riikide vabastamisel".

Karistused sellekohaseid seisukohti oma esinemistes või meediatoodetes eksponeerivatele inimestele algavad tuhandest rublast (umbes kümnest eurost) ning ulatuvad juriidilistel isikutel kuni 50 000 rublani või haldusarestini. Korduva rikkumise korral rahalised karistused kahekordistuvad.

"Viimastel aastatel on Ukraina, Poola ja Balti riikide niinimetatud eksperdid ning kohalikud niinimetatud politoloogid aktiivselt levitanud laimu Teise maailmasõja ja Suure Isamaasõja kohta ning nüüd jätkub laim meie relvajõudude vastu, mis võitlevad Ukraina denatsifitseerimise ja demilitariseerimise eest," ütles seadusemuudatuse kaasautor ja riigiduuma kultuurikomisjoni juht Jelena Jampolskaja. Seadusemuudatusega püütakse tema sõnul kaitsta Vene sõdurite au ning samuti nende punaarmeelaste au, kes ennast ise enam kaitsta ei saa, kuna on surnud.

Vene riigiduuma keelas juba 2021. aasta juunis Nõukogude Liidu "otsustava rolli" ja "humanitaarse missiooni" eitamise, kuid nüüd kehtestas sellise tegevuse eest ka karistused. Sellekohase seaduse palus riigiduumal vastu võtta president Vladimir Putin.

Natsi-Saksa (vasakul) ja Nõukogude (paremal) ohvitserid üksteist tervitamas pärast Poola vallutamist tekkinud ühispiiril. Autor/allikas: TASS press agency/CC0

Venemaa on ekspertide hinnangul teinud Nõukogude Liidu võidust natsi-Saksamaa üle oma mitteametliku riigi-ideoloogia ning ründab igaüht, kes toob esile Jossif Stalini juhitud NSV Liidu režiimi kuriteod, rolli Teise maailmasõja vallapäästmisel või punaarmeelaste vägivalla sakslastest vabastatud Euroopa riikides.

Venemaa praegune režiim on keelanud ka nimetada praegust agressiooni Ukrainas sõjaks ning ei luba seal toimuvast tõepärase info levitamist oma riigis.

Saksa kindralid Mauritz von Wiktorin (vasakul) ja Heinz Guderian (keskel) koos Nõukogude brigaadikomandöri Semjon Krivošiniga (parmal) ühisparaadi vastu võtmas. Autor/allikas: Bundesarchiv,

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: MediaZona, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: