Vene ja Valgevene autoveofirmad ei pääse enam EL-i territooriumile

Veokid.
Veokid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Laupäevast jõustus Venemaal ja Valgevenes asutatud autoveoettevõtjatele keeld vedada kaupu Euroopa Liidu territooriumil, sealhulgas transiidi eesmärgil.

Veokid, mis jõudsid veel reedel üle Euroopa piiri saavad kauba tellijani ära viia, aga pärast seda peavad nad hiljemalt 16. aprilliks naasma koduriiki.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul selgub laupäeval jõustunud sanktsiooni täielik mõju mõne nädala jooksul.

"Kindlasti jääb osale meie ettevõtjatele enda tellitud kaup kätte saamata, kuid kogu äritegevus, mis on seotud mingil moel meie idanaabriga, on alati sisaldanud endas riske," tõdes Aas.

Sanktsiooniga jäeti liikmesriikidele võimalus luua vajaduse korral erandeid maagaasi ja nafta, sealhulgas rafineeritud naftatoodete, titaani, alumiiniumi, vase, nikli, pallaadiumi ja rauamaagi ostmiseks, importiks või transpordiks liitu. Samuti võib EL-i liikmesriik taotleda erandit muu hulgas farmaatsia-, meditsiini-, põllumajandus- ja toiduainete, muu hulgas nisu ostmiseks, impordiks või veoks ning humanitaarsetel eesmärkidel.

"Kuigi sanktsioon sai tehtud üle-euroopaline, nagu me Läti, Leedu ja Poolaga taotlesime, siis paraku jäeti sisse võimalus igal riigil taotleda mõnele kaubagrupile erandeid. Aeg näitab, kas ja kui palju soovivad liikmesriigid erandeid luua, kuid loodetavasti ei ava see ust sanktsioonidest kõrvalehiilimiseks ning ei kao ära sanktsiooni mõte," lisas Aas.

Sanktsiooni alla ei lähe need sõidukid, mis veavad posti kui universaalteenust ning Kaliningradi oblasti ja Venemaa vaheline Euroopa Liitu läbiv transiitkaup.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: