Prantsuse presidendivalimiste teine voor tuleb tasavägine

Emmanuel Macron pärast presidendivalimiste esimese vooru mitteametlike tulemuste selgumist
Emmanuel Macron pärast presidendivalimiste esimese vooru mitteametlike tulemuste selgumist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Benoit Tessier

Prantsusmaa valitsev president Emmanuel Macron võidab presidendivalimiste teises voorus 24. aprillil parempopulistlikku vastaskandidaati Marine Le Peni 51 protsendiga 49 vastu, ilmneb uurimisasutuse Ifop küsitlusest.

Teise uurimisasutuse Ipsos samalaadse küsitluse kohaselt on vahe küll suurem, Macroni 54 protsenti Le Peni 46 vastu, ent rebimine on siiski tihe.

Prantsusmaa ajakirjanduse teatel tundis Macron silmanähtavat kergendust, kui äsjapeetud valimiste esimene voor talle teise vooru minekuks selge edumaa andis. Oli ta ju Le Peniga vastakuti ka eelmiste presidendivalimiste teises voorus, 2017. aastal. Prantsusmaa poliitikavaatlejate hinnangul tuleb kahe kandidaadi seekordne rebimine siiski hoopis ägedam ja ka sisuliselt tõsisem kui eelmisel korral.

Olukorra tõsidust adub ka Macron ise. "Mitte milleski ei saa raudkindel olla," ütles ta oma pooldajaile esimese vooru võidukõnes. Macroni jooksul on järgmise 15 päeva jooksul peetav presidendikandidaatide debatt otsustav nii Prantsusmaa kui ka kogu Euroopa jaoks.

Macron nimetas Le Peni taas paremäärmuslaseks ning lisas, et Le Peni võidu puhul jäävad Prantsusmaa liitlasteks Euroopas ainult populistide juhitavad riigid. Macron süüdistas Le Peni ka katsetes takistada juutidel ja moslemeil oma usukombeid täita.

Poliitikavaatlejate hinnangul oleneb teise vooru valimistulemus tervelt 50 protsendist valijaist, kes esimeses voorus ei andnud oma häält ei Macronile ega ka Le Penile. Oma valijail on palunud Macroni poolt hääletada sotsialist Anne Hidalgo ja konservatiiv Valerie Pecresse, kes mõlemad saavutasid esimeses voorus väga viletsa tulemuse. Samuti esimeses voorus läbi kukkunud paremäärmuslane Eric Zemmour kutsus oma valijaid hääletama Le Peni poolt. Ka vasakpoolne kandidaat Jean-Luc Melenchon saavutas esimeses voorus viletsa tulemuse, ent tema pole oma valijaile edasiseks käitumiseks juhiseid andnud.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: Times - France 24 - France Televisions

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: