Zelenski kohtub pühapäeval USA riigisekretäri Antony Blinkeniga

Zelenski Kiievi metroos pressikonverentsil
Zelenski Kiievi metroos pressikonverentsil Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Gleb Garanic

Volodõmõr Zelenski ütles laupäeval Kiievi metroos peetud pressikonverentsil, et ta kohtub pühapäeval Kiievis USA riigisekretäri Antony Blinkeniga.

Samuti kohtub ta USA kaitseministri Lloyd Austiniga.

"Nad ei tohiks siia tühjade kätega tulla. Ootame konkreetseid asju ja konkreetseid relvi," ütles Zelenski laupäeval ajakirjanikele. "Sama olen rääkinud teiste riikide juhtidele. Pöördume kõigi liidrite poole sõnumiga, et siin on tõeline sõda. Tulge meie juurde, me võtame teid vastu hea meelega, kuid palun tooge meile abi, millest rääkisime, mida teil on ja mida teil on võimalik tuua," ütles president.

Pressikonverentsil rääkis Zelenski ka, et kui Venemaa peaks tapma Mariupoli kaitsjad või jätkama iseseisvusreferendumiga osaliselt okupeeritud lõunapiirkondades Hersonis ja Zaporižžijas, peatab Ukraina rahuläbirääkimised Moskvaga.

"Kui meie inimesed tapetakse Mariupolis, kui venelased kuulutavad välja pseudoreferendumi uutes pseudovabariikides, siis Ukraina ei osale üheski läbirääkimisprotsessis," ütles Zelenski The Guardiani vahendusel.

Ta jätkas, öeldes, et referendumi korraldamine "ei ole selle olukorra diplomaatiliseks lahendamiseks kasulik".

"See segab diplomaatilisel viisil sõja lõppu," ütles ta. "See on kindlasti vale samm Venemaalt. See annab tunnistust sellest, et kõik enne seda, kõik diplomaatiliste rühmituste kohtumised, kõik see oli ainult ilukirjandus ja poliitiline teater, muide, väga halbade näitlejatega."

"Meie partnerid, nii eurooplased kui ka ookeanitagused partnerid, USA ja Kanada – kõik näevad, et Venemaa on kogu selle aja rääkinud, et Ukraina ise ei taha istuda läbirääkimiste laua taha, et lõpetada sõda," ütles Zelenski.

"Kõik nägid, et sellel on omamoodi kuhjamise efekt. Kui meil nüüd see (läbirääkimiste alustamine - toim.) õnnestub, on meie usaldus oma partnerite vastu kõrgeimal tasemel. Kuid Venemaaga puudub usaldus," ütles Zelenski.

Ta jätkas: "Venemaa ja usaldus ei ole sünonüümid. Need on antonüümid. Nad lihtsalt räägivad midagi ja nende sõnad ei kattu tegudega."

Küsimusele, kas ta soovib endiselt kohtumist Vladimir Putiniga ja kas ta arvab, et kohtumine oleks kasulik, vastas Zelenski: "Olen algusest peale nõudnud läbirääkimiste pidamist Vene Föderatsiooni juhiga, sest arvan, et [kõik kohtumised vahendajatega] ei anna soovitud efekti."

"Selle sõja saab peatada see, kes selle alustas," sõnas Zelenski.

Zelenski ütles ka, et Vene rahvas peab vastutama oma rolli eest sõjas.

"Iga inimene, kes tahab teada tõde, võib selle leida. Igaüks, kes tahab aru saada, mis ümberringi toimub, ei tohiks end peita," sõnas Zelenski. "Vene inimesed peaksid nõustuma, et nad on süüdi – nende võimud on süüdi -, kuid nad valisid need võimud," ütles ta. "Nad ei saa öelda: "Mul pole sellega midagi pistmist." Nad peaksid saama öelda, et nad tunnevad end Venemaa kodanikena ja tunnevad ennast vastutavana."

Zelenski võrdles Venemaal elamist arvutimängus elamisega.

"Vene Föderatsioonis elamine on nagu virtuaalses reaalsuses elamine," sõnas ta. "See on nagu arvutimängus. Tulge sellest välja. Võtke need 3D-prillid eest ära. Tulge tagasi reaalsusesse, tsiviliseeritud maailma. See maailm on ilus."

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: