Tallinn kuulutas välja reaalkooli arhitektuurikonkursi võitja

Tallinna reaalkooli arhitektuurikonkursi võitis Molumba OÜ ideekavand, hoonet plaanitakse ehitama hakata 2024. aastal.

Võidutöö autorid on arhitektid Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Ann Kristiin Entson.

Žürii esimees, Eesti Kunstiakadeemia rektor professor Mart Kalm rääkis linnavalitsuse pressikonverentsil, et konkursile laekus 15 tööd ja see oli põnev saak, arvestades, et hoone asukoht on väga keeruline.

"Selle 15 töö hulgas ei olnud midagi, mis oleks maailma tagurpidi pöörav, ei olnud enneolematu, erilise lahendusega töid. Seda koht ja eritingimused ei võimaldanud," rääkis Kalm, kelle sõnul pidid autorid arvestama nii vana koolimaja tugevat arhitektuuri kui ka tänava kaardumist, muinsuskaitse eritingimusi ja palju muid raskendavaid asjaolusid.

Tema sõnul on riigigümnaasiumide konkursse olnud nii palju, et Eesti arhitektid ei leiuta enam jalgratast, vaid oskavad väga hästi moodsat koolimaja ette kujutada.

Umbes pooltest töödest kujunes Kalmu sõnul välja juhtrühm, mille seest hakati võitjat välja sõeluma. Kõik need tööd olid professionaalselt kõrgel tasemel.

Žürii hinnangul on võidutöö kavandi "R²" arhitektuur esinduslik ja väärikas, sobib reaalkooli kuvandiga ning lisab väärikate hoonete kompleksile tänapäevase värske arhitekuurikeelega hoone. Hoone lahendus on kompaktne, selge konstruktiivse ja funktsionaalse skeemiga, mis võimaldab koolile vajalikke funktsionaalseid muudatusi nii projekteerimise käigus kui ka aastate pärast lihtsalt korraldada.

Õpperuumidest on žürii hinnangul funktsionaalselt hästi lahendatud muu hulgas spordiala eraldi kasutus ja õuesõppeks sobivad katuseterrassid.

Juurdeehitus rajatakse reaalkooli 1883. aastal valminud koolimaja ja Tallinna Keskraamatukogu peahoone vahele jäävale alale aadressil Estonia puiestee 6 ja 6a.

Uusehitis võimaldab tänapäevasemat õpet

Uus hoone annab reaalkooli põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele nüüdisaegsed õppimisvõimalused, võimaldab algklassides rakendada paindlikku ruumikasutust, nagu avatud ning ümberpööratud klassiruume. Samuti tekib koolil võimalus viia läbi kehalise kasvatuse tunde kahes täismõõtmetes korvpalliväljakuga spordisaalis, aeroobika- ja jõusaalis ning väikeses võimlemissaalis.

Kavandatav reaal- ja loodusteaduste kompetentsikeskus oleks Eestis ainulaadne ja võimaldaks vastu võtta partnervõrgustiku koolide õpilasi ning pärast koolipäeva lõppu reaal- ja loodushariduse huviringide tegevust korraldada.

Juurdeehitusest lisanduvad ruumid annavad võimaluse muuta ka vanas hoones ruumikasutus otstarbekamaks. Kooli territoorium korrastatakse ning lisaks on kavas taastada hoovis varasemalt paiknenud kõlakoda. 

Uue hoone ehitusprojekt peaks valmima 2023. aastal ja juurdeehitus 2025/2026. õppeaasta alguseks.

Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot. Võitnud ideekavandi preemia suurus on 14 000 eurot.

Arhitektuurivõistlusel pälvis teise koha ja 11 000 euro suuruse preemia arhitektuuribüroo 3+1 ideekavand "Rootor", mille autorid olid Gert Guriev, Karin Harkmaa, Markus Kaasik, Jana Pärn ja Siim Tiisvelt.

Kolmanda koha ja 8000 euro suuruse preemia sai Läti arhitektuuribüroo Sarma & Norde Arhitekti ideekavand "Kool", mille autorid on Visvaldis Sarma ja Inga Zudina.

Ergutuspreemiad summas 4000 eurot läksid arhitektuuribüroo DAGOpen ideekavandile "Dasein", mille autorid on Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Saamuel Rammo, Anna Solts, ja Allar Esko, ja arhitektuuribüroo HG Arhitektuur ideekavandile "Hariduse käik", mille autorid on Kaspar Stroom, Martin Niglas, Hanna-Loore Õunpuu, Mari Ann Ainsar, Evelyn Fridolin, Jüri Nigulas, Hanna Riin Kink, Andrea Ainjärv ja Tomomi Hayashi. 

Ideekonkursi žüriisse kuulusid lisaks Kalmule reaalkooli direktor Ene Saar, Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer, Tallinna linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna projektijuht Martin Siimer ning arhitektide liidu esindajad Mari Rass ja Tarmo Teedumäe. Lisaks kaasati hindamisele linnavalitsuse ametnikke ja eksperte. 

Reaalkool on juurdeehitist oodanud juba 1990. aastatest alates.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: