Läti plaanib lammutada kõik punamonumendid

Võidu monument Riias.
Võidu monument Riias. Autor/allikas: ERR

Läti parlament koostab seadust, mis muudaks riigis kohustuslikuks Nõukogude režiimi ülistavate monumentide lammutamise või teisaldamise, teatas kolmapäeval Läti Raadio.

Nõukogude- ja natsirežiimi ülistavate monumentide eksponeerimise keelamise seaduseelnõu jõuab esimesele lugemisele sel nädalal ning see on kavas vastu võtta 16. juuniks, vahendas LSM

"Konkreetseks tähtajaks tahame seada 15. novembri, siis tuleb konkreetsed objektid demonteerida. Tingimused ei kehti sõjahaudadele ja kalmistutele," ütles parlamendisaadik Ritvas Jansons. 

"Demonteerimist on plaanis rahastada füüsiliste ja juriidiliste isikute annetustest. Muud vajalikud vahendid võiksid tulla riigi ja vastava kohaliku omavalitsuse eelarvevahenditest," teatas parlamendi pressiteenistus. 

Kunstiväärtusega või haridusliku tähendusega demonteeritud monumentide originaalosad kavatsetakse säilitada Läti okupatsioonimuuseumis.  

Riia linnavolikogu toetab Võidu pargis asuva punamonumendi lammutamist ning andis Riia monumentide ametile korralduse lammutustööde ettevalmistusteks. Lätis on tavapäraselt üks suurimaid rahvakogunemisi 9. mail just Riias asuva nõukogudeaegse võidumonumendi juures.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: