Reformierakond tegi peretoetuste eelnõule 2000 muudatusettepanekut

{{1654085400000 | amCalendar}}
Foto: Madis Hindre

Reformierakonna riigikogu fraktsioon edastas sotsiaalkomisjonile umbes 2000 muudatusettepanekut perehüvitiste seadusele, et peatada selle kiirustades läbisurumine riigikogu sellel istungjärgul. Keskerakond on nõus tegema muudatusettepanekute arutamiseks ööistungeid.

"Soovime peatada selle eelnõu kiirustades läbisurumise kolmel põhjusel. Esiteks tuleks laste ja perede parimal viisil aitamiseks pidada sisulist arutelu, nagu soovitas hiljuti Eesti lastekaitse liit. Tuleb küsida, kas ja millist toetust indekseerida, kas saab paremini aidata üksikvanemaga peresid, kas osa toetustesse minev raha teeniks lapsi paremini teenustena," ütles erakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

Võrklaev lisas, et Reformierakond soovib jätkuvalt arutada peretoetusi koos riigi teiste vajaduste ja võimalustega eelarvekõneluste raames. "Lapsed vajavad teenuseid, haridust, tervishoidu, tuge vaimsele tervisele. Kui me paneme kõik ressursi otsetoetuste tõstmise peale, siis sinna ei pruugi raha jääda," selgitas Võrklaev. Ta lisas, et Reformierakond toetab hinnatõusu tõttu peretoetuste ülevaatamist, aga tuleb arvestada, et seda ei saa teha riigi kõigi teiste vajaduste arvelt.

"Kolmandaks me ei taha anda võimalust lõhkuda valitsus ja tuua 30 aasta kõige keerulisemas julgeolekuolukorras riigijuhtimise juurde tagasi EKRE," sõnas Võrklaev. "Meie jaoks on arusaamatu, et koalitsioonipartner soovib opositsiooni häältega viia eelarvesse ligi 300 miljonit lisakulusid, aga eeldab, et valitsus jääb pärast seda samasuguseks. Ainus võimalus praeguse valitsusega jätkamiseks on, kui peretoetuste tõstmist arutatakse koos riigieelarvega."

Ta sõnas, et tänaseks on ka sotsiaaldemokraadid aru saanud, et laste ja perede olukorra päriselt parandamisega pole eelnõul pistmist, vaid see on algatatud ainult valitsuse lõhkumiseks.

"Riigikogu töö pidurdamine on parlamendi vähemuse tööriist ja esmaspäevane hääletus näitas selgelt, et Reformierakond on selles küsimuses riigikogus praegu vähemuses. Ma väga loodan, et nii nagu oleme riigikogu vähemuse õigusi obstruktsiooni teha austanud meie, teevad seda ka eelnõu algatajad. Reformierakonna soov on, et muudatusettepanekud saaksid sotsiaalkomisjonis ühekaupa läbi arutatud ja hääletatud ning jõuaksid suurde saali hääletamisele, nagu näeb ette riigikogu kodu- ja töökorra seadus." 

Keskerakond: eelnõu toetajad on nõus istuma ööd ja päevad

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, keskerakondlane Siret Kotka ütles, et sotsiaalkomisjon hakkab muudatusettepanekuid neljapäeval menetlema. "Me usume, et homme vaatame need kõik muudatusettepanekud läbi ja saadame need järgmiseks nädalaks riigikogu suurde saali teisele lugemisele. Vaatame siis, kas teine lugemine jõuab sirgele või mitte," rääkis Kotka ERR-ile.

"Kui räägime üldiselt, siis see, et kui Reformierakond esitab eelnõule 2000 muudatusettepanekut, tähendab, et Reformierakond ei taha peretoetusi tõsta, nad on laste ja perede vastu. Kui nad oleksid tahtnud sisuliselt rääkida, oleksid nad teinud viis kuni kümme muudatusettepanekut," sõnas Kotka.

Kotka hinnangul on pall praegu Kaja Kallasel, kes on öelnud, et koalitsioon on läbi, kui peretoetuste seadus vastu võetakse. "Võimalik, et Kaja Kallas tahab lihtsalt aega venitada, et koalitsioon jätkuks. Keskerakond aga soovib, et peretoetuste seadus kiiremas korras vastu võetaks," ütles Kotka.

Ta kinnitas, et eelnõu teine lugemine võib kesta päris kaua, aga erakonnad, kes toetavad eelnõu, on nõus istuma ööd ja päevad. "Keskerakond on küll nõus tegema ööistungeid," rõhutas Kotka. Keskerakonda ei hirmutavat tema sõnul ka see, kui istungid kestavad suvi läbi.

Isamaa: tuleb eraldada peretoetused ja poliitmängud

Isamaaliitlane Urmas Reinsalu ütles ERR-ile, et peretoetuste reform tuleb kindlasti jõustada. "Kui vaja, kasutame vajadusel selleks ka neid pikki töötunde, mis on parlamendi kasutuses," sõnas ta.

"Küsitud on, kust tuleb peretoetuste tõusuks katteraha. Mul on siin 2022. aasta esimese kvartali käibemaksu laekumise numbrid ja võrreldes eelmise aasta sama ajaga on seda 119 miljonit eurot rohkem. Raha tuleb ikka maksumaksjalt, inimestelt ja ettevõtetelt. Inimesed maksavad tänu inflatsioonile ka makse rohkem ja lastega pered peavad sama toetust," rääkis Reinsalu.

"Ma kutsun üles kõiki rahunema, sest Eesti inimesed on tüdinenud intriigidest. Poliitikud peavad olema valmis pakkuma inimestele lahendusi," ütles Reinsalu. Tuleb eraldada peretoetuste reform ja poliitmängud, rõhutas ta.

"Isamaa pole sentimeetritki seda olemasolevat koalitsiooni toetanud, ja nagu näitab ka usalduse puudumine, on Isamaa analüüs olnud relevantne," märkis Reinsalu. Tema sõnul on võimalusi uueks koalitsiooniks mitmeid, aga Isamaa ei lippa iga hinna eest ükskõik millisesse koalitsiooni.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: