Uurimiskomitee: Trump ei soovinud Kapitoolimile tunginud rahvast peatada

{{1654831680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ ZUMA/Lev Radin

6. jaanuari USA Kapitooliumi rünnakut uurinud esindajatekoja kolleegium süüdistas neljapäeva õhtul avaldatud ülevaates Donald Trumpi, öeldes, et rünnak oli vaevalt spontaanne, pigem riigipöördekatse ja valimistel lüüa saanud presidendi püüdlus 2020. aasta valimistulemused ümber lükata.

12-minutilisele videole vägivallast ja Trumpi siseringi tunnistustele tuginedes leidis kolleegium, et Trumpi korduvad valed valimispettuste kohta ja tema pingutus Joe Bideni teekond presideniametisse peatada viis rünnakuni ja seadis ohtu Ameerika demokraatia.

Mississippi demokraat ja paneeli esimees Bennie Thompson esitas komitee esialgsed järeldused, öeldes, et Trump juhtis "laialivalguvat, mitmeastmelist vandenõu, mille eesmärk oli presidendivalimiste tühistamine".

"Vägivald polnud juhuslik. 6. jaanuar oli riigipöördekatse kulminatsioon, jultunud katse kukutada valitsus, nagu üks märatseja vahetult pärast 6. jaanuari ütles," märkis Thompson.

6. jaanuari komitee asejuhi, vabariiklase Liz Cheney sõnul on endised Valge Maja ametnikud kinnitanud, et Trump ei soovinud ärgitada inimesi Kapitooliumist lahkuma, kuigi nõunikud palusid, et ta teeks rohkem.

"President Trump ei andnud käsku rahvuskaardi saatmiseks ega üritanud teha koostööd justiitsministeeriumiga, et koordineerida muude õiguskaitseorganite saatmist. Asepresident Pence tegi seda kõike," sõnas Cheney.

Kuulamisel esitati muu hulgas lõike videointervjuust endise justiitsministri William Barriga, kelle sõnul oli ta Trumpile mitu korda öelnud, et valimispettust ei toimunud.

"Ma tegin presidendile selgeks, et ei nõustu mõttega valimiste varastamisest ja selliste asjade levitamisest, mis minu hinnangul oli täielik jama. Ma ei tahtnud olla selles osaline ja see on üks põhjus, miks otsustasin ametist lahkuda," rääkis Barr.

Eelolevatel nädalatel peaks paneel üksikasjalikult kirjeldama Trumpi avalikku kampaaniat "Stop the Steal" ja survet, mida ta avaldas justiitsministeeriumile oma valimiskaotuse tühistamiseks.

Komitees on kokku üheksa liiget, kuid vaid kaks vabariiklast. Nende liidrid on süüdistanud esindajatekoja demokraadist spiikrit Nancy Pelosit poliitilistes mängudes. Samuti on osad vabariiklased rõhutanud, et Pelosi ei võtnud kuulda nende soovitusi komitee liikmete osas.

"See on kõige poliitilisem ja õigusvastasem komitee kogu USA ajaloos. Nad on kasutanud kongressi korraldusi vabariiklaste ründamiseks, nõuetekohase menetluse eiramiseks ja eraisikute poliitilisse kõnesse sekkumiseks," rääkis USA esindajatekoja vabariiklaste juht Kevin McCarthy.

McCarthy on ka üks kongressi vabariiklastest, kes on keeldunud komiteega koostööd tegemast. Nelja Trumpi administratsiooni endist liiget süüdistatakse aga kongressi uurimise takistamises. Neist kaks – Steve Bannon ja Peter Navarro – seisavad silmitsi kriminaalkaristusega.

President Donald Trumpi pooldajad kogunesid 5. ja 6. jaanuaril Washingtoni, et protesteerida valimistulemuste vastu. Trump oli varem korduvalt väitnud, et tulemused olid võltsitud, ning nõudis, et asepresident Mike Pence ja kongress peaksid tulemused tagasi lükkama.

6. jaanuaril julgustasid Trump, tema poeg Trump Jr. ja Rudy Giuliani meeleavaldajaid "riiki tagasi võtma" ning minema Kapitooliumi juurde. Trumpi toetav rahvahulk tungis Kapitooliumi ruumidesse, mistõttu katkes mõneks tunniks presidendivalimiste tulemusi kinnitamas olnud kongressi töö.

Justiitsministeerium arreteeris ja esitas sel päeval toimunud vägivalla eest süüdistuse enam kui 800 inimesele.

Toimetaja: Margitta Otsmaa, Maria-Ann Rohemäe, Merili Nael

Allikas: BBC, CNN, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: