ERR USA-s: 6. jaanuari komitee ei välista Pence'i tunnistama kutsumist

Foto: Siim Lõvi/ERR

Poolteise aasta tagust USA Kapitooliumi rünnakut uuriv 6. jaanuari komitee on jõudnud avalike kuulamistega poole peale. Seni on üritatud tõestada, et eelmisel presidendil Donald Trumpil oli kindel plaan valimistulemuste ümberpööramiseks ja võimu üleandmise takistamiseks.

6. jaanuari komitee keskendus teisipäevasel kuulamisel eelmise presidendi Donald Trumpi väidetavatele katsetele survestada osariikide valimisametnikke tulemusi muutma.

"Näitame kuulamisel, milline oli presidendi roll osariikide veenmises, et nad nimetaksid ametisse alternatiivseid valimiskogu liikmeid," ütles komitee liige, demokraat Adam Schiff.

Komitee liikmete kinnitusel ei ole välistatud, et mingil ajal kutsutakse tunnistama ka eelmine asepresident Mike Pence, kellele pöörati palju tähelepanu eelmisel kuulamisel.

"Asepresident Pence mõistis, et tema ametivanne oli olulisem lojaalsusest Donald Trumpi vastu," sõnas komitee vabariiklasest asejuht Liz Cheney.

Komitee andmetel sai Trumpi kinnisideeks advokaat John Eastmani teooria, mille järgi oli asepresident Mike Pence'il õigus keelduda valimistulemuste kinnitamisest kongressis. Mitu administratsiooni ametnikku tunnistasid komiteele, et nii Trumpile kui ka Eastmanile rõhutati korduvalt vastupidist.

"Asepresident ei muutnud kunagi oma esialgset arvamust, et tuginedes kõigele, mida ta teadis meie põhiseadusest, polnud lihtsalt loogiline, et ühel inimesel oleks selline võim," rääkis Pence'i endine nõunik Greg Jacob.

"Nad mõtlesid selle loo välja. See pole tõsi. Ma tahtsin, et ta saadaks valimistulemuste kinnitamise tagasi osariikide seadusandjatele, nii et see oleks läinud tagasi näiteks Pennsylvania osariigi seadusandjatele ja nad oleksid saanud kaaluda, kas nad näevad samu pettusi ja ebakorrapärasusi nagu mina," rääkis Trump.

Tunnistajate sõnul jätkus Pence'i survestamine ka 6. jaanuari hommikul, kui president ja asepresident pidasid tulise telefonivestluse. Samuti on komiteel tõendeid, et Trumpi teavitati Kapitooliumi vägivallast enne, kui ta tegi sotsiaalmeediasse postituse, et Pence'il ei olnud julgust teha seda, mida vaja.

"Asepresidendi elu oli ohus. Justiitsministeeriumi hiljutise kohtutoimiku järgi ütles Proud Boys'i organisatsiooni salajane informaator FBI-le, et nad oleksid Mike Pence'i võimaluse korral tapnud," ütles komitee demokraadist liige Pete Aguilar.

Komitee uurimise järgi oli Kapitooliumisse tunginud rahvahulk ühel hetkel Pence'ist vaid 12 meetri kaugusel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: