Keskerakond liitub EKRE umbusaldusavaldusega haridusminister Liina Kersnale

{{1655109480000 | amCalendar}}
Liina Kersna
Liina Kersna Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon teatas, et umbusaldab koos EKRE-ga haridus- ja teadusminister Liina Kersnat (RE). Umbusaldusavaldus plaanitakse üle anda teisipäeval, 14. juunil.

Keskerakonna pressiesindaja Andres Kalvik ütles ERR-ile, et avalduse teksti veel vormistatakse. Ta märkis, et avaldusele tulevad kindlasti EKRE ja Keskerakonna fraktsioonide liikmete allkirjad.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Jaanus Karilaiu sõnul on Liina Kersna oma tegevuses ebaõnnestunud.

"Liina Kersna haldusalas on esile kerkinud mitmeid küsitavusi ja tegematajätmisi, mis on pikka aega vindunud ning kus ei ole suudetud lahendusi välja pakkuda," ütles Jaanus Karilaid.

"Oleme seisukohal, et kiirtestide hanke korraldamisel rikkus minister riigihangete seaduse nõudeid ja tekitas riigile miljonite eurode ulatuses majanduslikku kahju. Pikalt on üleval olnud kõrgkoolide rahastamisega seotud probleemid ja patiseisu tõttu ei ole allkirjastatud halduslepinguid. See seab ohtu kogu kõrghariduse jätkusuutlikkuse. Minister ei ole teinud selles valdkonnas otsustavaid jõupingutusi," lisas ta. 

Jaanus Karilaid sõnas, et Keskerakond toetab eesti keele õpetamise tugevdamist nii koolides kui ka lasteaedades, kuid paraku on tema sõnul just tänane minister mitmed positiivset tagasisidet saanud algatused lõpetanud.

Karilaid märkis, et 2018. aastal kutsus Keskerakonda kuuluv haridusminister Mailis Reps ellu pilootprojekti "Professionaalne eestikeelne õpetaja vene õppekeelega rühmas". "Tänaseks on projektiga liitunud üheksast kohalikust omavalitsusest 40 lasteaeda. Kokku on seeläbi venekeelsetesse lasteaedadesse palgatud üle 300 eestikeelse õpetaja. 2020. aasta sügisel laiendati projekti ka koolidele ning 20 eestikeelset õpetajat alustas tööd eesti või vene õppekeelega kooli 1. ja 2. klassis, milles õpib vähemalt 10 muu kodukeelega last. Kahe aastaga kaasati 40 õpetajat," rääkis Karilaid. 

"Viimane haridusminister, kes antud projektidega uusi õpetajaid palkas, oli keskerakondlane Jaak Aab. Vaatamata suurtele sõnadele ja lubadustele Reformierakonna minister Liina Kersna uusi eestikeelseid õpetajaid koolidesse ning lasteaedadesse juurde ei ole palganud," nentis Jaanus Karilaid.

Helme: oleme neli nädalat umbusaldusavaldust koostanud

EKRE esimees Martin Helme ütles ERR-ile, et on Kersna umbusaldamist üritanud korraldada juba nädalaid ning Keskerakonna esmaspäevane pressiteade pealkirjaga "Keskerakond umbusaldab haridusminister Liina Kersnat" saadeti välja EKRE-ga kooskõlastamata.

"Oleme neli nädalat püüdnud seda umbusaldusavaldust teha. See, et Keskerakond ka tahab liituda, on suurepärane. Aga nemad pidid lisama meie koostatud tekstile mõned omapoolsed lõigud selle kohta, mis on nende etteheited kiirtestide hankele ja siis me vaatame selle üle," lausus Helme.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: