Euroopa Komisjon toetab Ukraina ja Moldova kandidaatriigi staatust
Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas, et komisjon soovitab anda Ukrainale ja Moldovale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus. Kandidaatriigi staatuse andmine otsustatakse lõplikult järgmisel nädalal Euroopa Ülemkogul.
Von der Leyen märkis, et kandidaatriigi staatuse andmisega kaasneb ootus reformideks Ukraina riigis, vahendab Politico.
"Komisjoni hinnangul on Ukraina näidanud riigi tahet olla vastavuses Euroopa standarditega", ütles komisjoni president von der Leyen.
We recommend to give Ukraine the candidate status, on the understanding that the country will carry out a number of important reforms.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 17, 2022
Ukraine has clearly shown commitment to live up to European values and standards.
And embarked, before the war, on its way towards the EU. pic.twitter.com/Cggme0Ep0l
Ukraina kandidatuuri arutatakse ametlikult Euroopa Ülemkogul järgmine nädal. Juhul kui Ukraina võetakse kandidaatriigiks, on Euroopa Liidu liikmeks saamine vähemalt viieaastane protsess, hindas Ühendkuningriigis tegutsev mõttekoda UK in a Changing Europe.
Moldova kohta tegi Euroopa Komisjon samasuguse otsuse, kuid kandidaatriigi staatust ei pakutud Gruusiale, kellele pakutakse liitumise võimaluse alustamist kunagi tulevikus.
Euroopa Komisjon ei öelnud, millal liitumiskõnelused Ukraina ja Moldovaga võiks alata.
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela ütles, et Ukraina on oma tegevusega igati tõestanud, et nende riik järgib Euroopa Liidu põhiväärtusi ja liikmesuse aluskriteeriume: seal on toimiv demokraatia ja turumajandus, isegi sõja ajal.
"Ukraina on palju tööd juba ära teinud, enne sõja algust olid nad rakendanud
ligikaudu 70 protsenti Euroopa Liidu eeskirjadest, normidest ja standarditest. Ukraina on tugev parlamentaarne demokraatia, mil on hästi toimiv avalik haldus,
mis, nagu me oleme näinud, on hoidnud riiki töös isegi sõja ajal," lausus ta.
Komisjon tõi välja ka need valdkonnad, kus Ukrainal vaja tööd teha ja mille kohta komisjon aasta lõpuks põhjalikuma analüüsi teeb, need puudutavad nagu ikka ka senistes laienemisprotsessides korruptsioonivastast võitlust, õigusriigi toimimist, märkis Loonela.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski tervitas komisjoni otsust: "See on esimene samm Euroopa Liidu liikmesuse saamisel ning toob kindlasti Ukrainale võidu sõjas lähemale!"
I commend the positive @EU_Commission Conclusion on 's candidate status. It's the 1st step on the EU membership path that'll certainly bring our Victory closer. Grateful to @vonderleyen & each EC member for a historic decision. I expect the positive result from #EUCO next week.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 17, 2022
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Politico, BBC