Euroopa Komisjon toetab Ukraina ja Moldova kandidaatriigi staatust

{{1655467980000 | amCalendar}}
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Autor/allikas: SCANPIx/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas, et komisjon soovitab anda Ukrainale ja Moldovale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus. Kandidaatriigi staatuse andmine otsustatakse lõplikult järgmisel nädalal Euroopa Ülemkogul.

Von der Leyen märkis, et kandidaatriigi staatuse andmisega kaasneb ootus reformideks Ukraina riigis, vahendab Politico.

"Komisjoni hinnangul on Ukraina näidanud riigi tahet olla vastavuses Euroopa standarditega", ütles komisjoni president von der Leyen.

Ukraina kandidatuuri arutatakse ametlikult Euroopa Ülemkogul järgmine nädal. Juhul kui Ukraina võetakse kandidaatriigiks, on Euroopa Liidu liikmeks saamine vähemalt viieaastane protsess, hindas Ühendkuningriigis tegutsev mõttekoda UK in a Changing Europe.

Moldova kohta tegi Euroopa Komisjon samasuguse otsuse, kuid kandidaatriigi staatust ei pakutud Gruusiale, kellele pakutakse liitumise võimaluse alustamist kunagi tulevikus.

Euroopa Komisjon ei öelnud, millal liitumiskõnelused Ukraina ja Moldovaga võiks alata.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela ütles, et Ukraina on oma tegevusega igati tõestanud, et nende riik järgib Euroopa Liidu põhiväärtusi ja liikmesuse aluskriteeriume: seal on toimiv demokraatia ja turumajandus, isegi sõja ajal.

"Ukraina on palju tööd juba ära teinud, enne sõja algust olid nad rakendanud
ligikaudu 70 protsenti Euroopa Liidu eeskirjadest, normidest ja standarditest. Ukraina on tugev parlamentaarne demokraatia, mil on hästi toimiv avalik haldus,
mis, nagu me oleme näinud, on hoidnud riiki töös isegi sõja ajal," lausus ta.

Komisjon tõi välja ka need valdkonnad, kus Ukrainal vaja tööd teha ja mille kohta komisjon aasta lõpuks põhjalikuma analüüsi teeb, need puudutavad nagu ikka ka senistes laienemisprotsessides korruptsioonivastast võitlust, õigusriigi toimimist, märkis Loonela.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tervitas komisjoni otsust: "See on esimene samm Euroopa Liidu liikmesuse saamisel ning toob kindlasti Ukrainale võidu sõjas lähemale!"

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: