Tallinna Ülikool Hiinaga seotud Konfutsiuse instituuti sulgeda ei plaani

Tallinna ülikool
Tallinna ülikool Autor/allikas: Siim Lõvi /ERRR

Tallinna Ülikool ei plaani sulgeda hiina keele õpetamise ja hiina kultuuri tutvustamisega Eestis tegelevat Konfutsiuse instituuti, kinnitas rektor Tõnu Viik ERR-ile.

Soome, Rootsi ja Taani teatasid, et sulgevad oma Konfutsiuse instituudid, kuna neid peetakse Hiina riigi propaganda käepikenduseks. Kaks aastat tagasi näitas Soome rahvusringhäälingu Yle uurimus, et Konfutsiuse instituut Soomes üritas kõrvale suunata avalikku arutelu Hiina jaoks tundlikelt teemadelt nagu Tiibet.

Praegu on ligikaudu 500 sellist instituuti ülikoolilinnakutes üle maailmas. Eestis on Konfutsiuse instituut Tallinna Ülikoolis alates 2010. aastast. Rektor Tõnu Viik selgitas, et Konfutsiuse instituudi kaudu tulevad Tallinna Ülikooli hiina keele ja kultuuri õppekavale keeleõpetajad, kes emakeelena hiina keelt valdavad.

"Ja see on põhjus, miks meie seda koostööd hindame. Lisaks keeleõpetajatele, kes vahetuvad aasta-paari tagant, on Konfutsiuse instituudil ka direktor meie partnerülikoolist Hiinas, milleks on Shanghai University of Finance and Economics," rääkis rektor Viik.

Lisaks on ka Eesti poolt direktor, kes peab üle vaatama ja kinnitama kõik otsused. Selleks on Anete Elken, kes on TLÜ hiina keele ja kultuuri eriala vilistlane. Viigi sõnul valdab Elken hiina keelt ja on täiesti kursis sellega, mida Konfutsiuse instituut teeb.

"Ma ei eeldaks nüüd küll mingit suurt võimalust mingiks luuretegevuseks nende keeleõpetajate poolt. Aga noh, kunagi ei või ju teada. Meie ülikoolile teadaolevalt ei ole Konfutsiuse instituut üritanud mingisugust luuretegevust läbi viia ega ka sekkuda ülikooli asjadesse. Näiteks kui soovime teha ülikoolis seminari Hiina riigile tundlikel teemadel nagu Taiwani küsimus, olgu see Hong Kongi küsimus, olgu see Tiibet või uiguuride kohtlemine. Meie Konfutsiuse instituut ei ole sekkunud."

Viik märkis, et Helsingi ülikoolis sealne Konfutsiuse instituut justkui soovis sekkuda sedasorti ürituse läbiviimisele.

"Sellist asja meil ei ole olnud. Kas äkki need inimesed ikkagi toimetavad seal salaja millegagi, millest meie ei tea vaatamata sellele, et meil on seal ka Eesti direktor, no seda ei saa välistada. Aga ma eeldan, et sellisel juhul ma kuuleks sellest politsei ja julgeolekuteenistuste kaudu," märkis Viik.

Ta selgitas, et ülikool teeb politseiga head koostööd, sest õpilasvahetus ja ka õppejõudude vahetus puudutab paljusid "tundlikke riike".

"Kokkuvõtteks – kindlasti tuleb teadlik olla sellistest võimalustest, kindlasti tuleb hoida asjal silma peal. Ja praegu tundub minu käsutuses oleva teadmiste järgi, et meie Konfutsiuse instituuti milleski niisuguses süüdistada ei saa. Ja tundub, et meil on piisavad kontrollmehhanismid sellise sekkumise vältimiseks," kinnitas Viik.

Tallinna Ülikool kirjutab oma veebilehel, et Eestisse Konfutsiuse instituudi rajamise idee on pärit tollase haridusminister Tõnis Lukase 2008. aasta visiidilt Hiina Rahvavabariiki. TLÜ Konfutsiuse instituut kuulub ülemaailmsesse Konfutsiuse Instituutide võrgustikku, mida koordineerib Hiina Rahvusvaheline Hariduse Fond. Selles võrgustikus teevad välismaa ülikoolid koostööd Hiinas asuvate ülikoolidega.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: