USA teatas maamiinide kasutamise piiramisest

Maamiinide eest hoiatav silt Ukrainas. Vene-Ukraina sõja tõttu on suur osa Ukraina territooriumist mineeritud.
Maamiinide eest hoiatav silt Ukrainas. Vene-Ukraina sõja tõttu on suur osa Ukraina territooriumist mineeritud. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Natacha Pisarenko

Ameerika Ühendriigid teatasid teisipäeval, et hakkavad piirama isikuvastaste maamiinide kasutamist neis kohtades maailmas, kus USA relvajõud tegutsevad. See pöörab ümber Trumpi presidentuuri ajal vastu võetud otsuse suurendada maamiinide kasutamist, vahendab Politico.

Isikuvastased maamiinid "mõjutavad ebaproportsionaalselt palju tsiviilisikuid, sh lapsi, pikka aega peale sõjategevuse lõppu," teatas Valge Maja teisipäeval. USA teatas valmidusest vähendada nii maamiinide kasutamist kui ka demineerida olemasolevad miiniväljad.

Bideni administratsioon tõi küll välja, et isikuvastaste maamiinide kasutamine jätkub Korea poolsaarel erakordsete tingimuste pärast seoses USA tõotusega kaitsta Lõuna-Koread Põhja-Korea võimaliku rünnaku eest.

USA välisministeeriumi kõrge riigiametniku Stanley L. Browni sõnul kuuluvad kõik praegu Lõuna-Koreas asuvad isikuvastased maamiinid Lõuna-Koreale. Brown tõi välja, et kuna USA on kohustatud kaitsma Lõuna-Koread, ei saa Washington isikuvastaste miinide kasutamisest Korea poolsaarel loobuda.

Brown teatas ka USA plaanidest leida isikuvastastele maamiinidele alternatiive.

USA uus poliitika väljaspool Korea poolsaart ühtib 1997. aasta rahvusvahelise Ottawa konventsiooniga, mille järgi maamiinide kasutamine, ladustamine ja müük ning muu edasiandmine on keelustatud. Ameerika Ühendriigid ei ole Ottawa konventsiooniga liitunud ega ole teatanud sellisest kavatsusest. Konventsiooniga on liitunud 160 riiki, kõik NATO liikmed peale USA.

Eesti liitus Ottowa konventsiooniga 2004.

Ameerika Ühendriikide relvajõud kasutasid isikuvastaseid miine viimati suures mahus Lahesõjas 1991 ja piiratud mahus ka Afganistanis 2002, kuid sisuliselt ei ole USA isikuvastaseid miine ulatuslikult ligi 30 aastat kasutanud.

Ameerika Ühendriigikide relvajõududel on ladustatud ligikaudu kolm miljonit maamiini, mis on maailma suuruselt viies maamiinide laovaru.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: