Põhjamaade lennufirma SAS esitas USA-s pankrotikaitse taotluse

Skandinaavia riikides tegutsev lennufirma SAS teatas teisipäeval, et esitas USA-s taotluse pankrotikaitseks, et vähendada ettevõtte võlga. Ettevõttele avaldavad survet streikivad piloodid ja suured liisingumaksed, vahendab Reuters.
SAS-i tegevjuhi Anko van der Werffi sõnul kiirendas pilootide streik ettevõtte otsust paluda USA-s pankrotikaitset USA pankrotiseaduse 11. peatüki alusel (Chapter 11 of the United States Bankruptcy Code), mis võimaldab ettevõtet ümber struktureerida.
Taani SAS-i pilootide läbirääkija sõnul on avalduse ulatusest näha, et see oli mitu kuud töös ning pilootide süüdistamine selles küsimuses on põlastusväärne.
Lennufirma suuromanikud on Rootsi ja Taani riik.
SAS-i sõnul on pilootide streik kahjulik lennuettevõtte rahavoogudele ja finantspositsioonile. Streik läheb ettevõttele iga päev maksma ligikaudu 10 kuni 13 miljonit dollarit (9,7–12,6 miljonit eurot).
Sydbanki analüütikute hinnangul võib streik järgmise nelja kuni viie nädala jooksul hõlmata pea poole ettevõtte rahavoogudest.
Ekspertide sõnul võimaldab SAS-i taotlus inimesi kergemini lahti lasta. Rootsi lennupilootide ühenduse esimehe Martin Lindgreni sõnul on ühenduse liikmed kindlad, et ettevõtte ümberstruktureerimine ehk osa inimeste koondamine on vältimatu.
Samas kinnitas Lindgren, et pankrotitaotlus ei mõjuta nende streiki ega kokkuleppeid ettevõttega.
SAS-i teatel peaks pankrotikaitse avaldus aitama kiirendada veebruaris teatatud restruktureerimist.
Lennuettevõte on kõnelustes võimalike investoritega saavutanud kokkuleppe täiendava 700 miljoni dollari investeerimiseks SAS-i.
Streigi tõttu ei lenda praegu pooled SAS-i lennukid, mis mõjutab ligikaudu 30 000 inimest päevas.
Lennuliiklust jälgiva FlightAware veebisaidi järgi on 77 protsenti 232-st planeeritud SAS-i lennust teisipäeval tühistatud ehk Oslo Gardermoeni lennujaam oli sel päeval lennukatkestuste poolest maailmas esikohal.
SAS-i hinnangul kulub pankrotikaitse menetlemiseks üheksa kuni 12 kuud.
Lennuettevõtte finantsjuht Erno Hilden tõi USA kohtule esitatud dokumentides välja, et lennufirma pole praegu suutnud muuta lennukite liisimise kokkuleppeid. Väidetavalt maksab SAS lennukite liisimise eest palju rohkem kui konkurendid.
Rootsi valitsus pole siiani nõustunud ettevõtet rahaliselt toetama, samas Taani valitsus võib seda teha, kui SAS saab endale juurde uusi investoreid.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Reuters