Tallinn menetleb siiani eelmise sügistalve energiatoetuste taotlusi

Tallinna linnavalitsus
Tallinna linnavalitsus Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eelmisel talvel kohalikele omavalitsustele ülesandeks pandud energiaarvete hüvitamine on osutunud nii mahukaks, et näiteks Tallinnas tegeldakse siiani viimaste taotluste läbivaatamisega.

Tallinnas tegeldakse jätkuvalt ja kuni augustini energiatoetuste viimaste esitatud taotluste menetlemisega, ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina kirjas rahandusminister Keit Pentus-Rosimannusele.

Beškina sõnul peaks algaval sügistalvel vältima toetusskeeme, mis käivad läbi omavalitsuste. Taoline skeem pälvis kriitikat juba enne selle käivitumist eelmise aasta lõpus.

Kokku hüvitati eelmisel talvel energiakandjate hindu kodu- ja äritarbijatele seitsme meetmega, kuus töötas neist välja majandusministeerium. Ühe meetme, elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete hüvitamise kuni keskmise sissetulekuga peredele, töötas välja rahandusministeerium. See oli ka ainuke meede seitsmest, kus raha jagamine käis läbi omavalitsuste. Arveid hüvitati tagasiulatuvalt septembrist kuni tänavu aprillini.

Beškina sõnul tõi see meede kaasa väga suure halduskoormuse omavalitsustele ja kulu riigile. Samuti oli toetusskeem keerukas nii inimestele kui ka korteriühistutele, lisas abilinnapea.

Beškina sõnul tegeldakse Tallinna linnas siiani ja veel edasi kuni augustini energiatoetuse viimaste esitatud taotluste menetlemisega. Kokku on Tallinnale esitatud taotlusi ligikaudu 40 000, taotluste menetlemiseks on linn juurde palganud umbes 30 töötajat. Sama palju tegeleb toetusmeetmega veel vähemalt sama palju spetsialiste linnaosavalitsustes ning Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametis.

Tallinn on toetusi välja maksnud summas 4,6 miljonit eurot, menetluskuludeks – töötajate palk, halduskulud – on kulunud ligi 360 000 eurot.

Beškina sõnul peaks kogemusele toetudes nüüd aegsasti linnadele-valdadele teada andma, kuidas kavatseb riik algaval sügistalvel inimesi toetada.

"Kellele ja millistel alustel hakatakse energiakulusid osaliselt kompenseerima, milline roll ja vastutus saab olema kohalikel omavalitsustel. Sellest sõltub otseselt ka omavalitsuste töö planeerimine – nii inimeste abistamise kui ka piisava personali tagamise osas," ütles Beškina.

Uus koalitsioon on põhimõttelise kokkuleppe saavutanud saabuva talve toetuste kohta ning vähemalt praegu teadmise järgi omavalitsusi toetuste maksmisel ei kasutata.

Keit Pentus-Rosimannus ütles eelmisel nädalal, et sügistalvine energiatoetuste pakett saab sisaldama nii elektri kodutarbijatele universaalteenuse hinnaga pakutavat paketti, oktoobrist kuni aprillini kaugküttele ja gaasile kehtestatavat hinnalage ja elektrile 50 senti kilovatt-tunni kohta makstavat otsetoetus. Toetused rakenduvad automaatselt.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: