Selgusid Isamaa ja sotside ministrid

{{1657804620000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Isamaa avaldas neljapäeva õhtupoolikul oma ministrikandidaadid uude valitsuskoalitsiooni. Selgusid ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ministrid.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et Isamaa ministrikandidaadid on haridus- ja teadusministriks Tõnis Lukas, välisministriks Urmas Reinsalu, justiitsministriks Lea Danilson-Järg, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministriks Kristjan Järvan, riigihalduseministriks Riina Solman.

Erakonna volikogu kinnitas kandidaatide nimekirja neljapäeva õhtul.

Lea Danilson-Järg on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikoolis haldusjuhtimise eriala ning töötanud ajalehe Postimees rahvastikupoliitika valdkonna toimetajana, siseministeeriumi rahvastiku- ja perepoliitika osakonna juhatajana.

Kristjan Järvan on ettevõtja, Isamaa pensionireformi ideoloog. Järva on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ja majandusteaduskonna.

Urmas Reinsalu on olnud varem ametis kaitseministrina, justiitsministrina ja välisministrina.

Riina Solman oli aastatel 2019-2021 rahvastikuminister.

Seederi sõnul on selles valitsusdelegatsioonis nii kogenud poliitikuid kui oma valdkonna asjatundjaid. "Kristjan Järvan ja Lea Danilson-Järg toovad poliitikasse värskust ja uudsust ning nad on tugevad isiksused, kellel on vajalik kogemus ja teadmised poliitika kujundamiseks," ütles Seeder.

"Urmas Reinsalu, Tõnis Lukase ja Riina Solmani võimekus ning varasem ministrikogemus tagab selle, et loodava koalitsiooni ambitsioonikad eesmärgid eestikeelset haridust, julgeolekut, energeetikat ja inimeste toimetulekut puudutavates küsimustes saaksid ellu viidud," rääkis ta.

Sosiaaldemokraatliku erakonna ministrikandidaadid

Sotsiaaldemokraatide juhatus otsustas neljapäeval kinnitada ministrikandidaatideks Piret Hartmani kultuuriministri kohale, Madis Kallase keskkonnaministri kohale, Riina Sikkuti majandusministri kohale, Peep Petersoni töö- ja terviseministri kohale ja Lauri Läänemetsa siseministri kohale.

Madis Kallas on praegu Saaremaa vallavanem. Ta on olnud Kuressaare linnapea ja abilinnapea.

Hartman töötab praegu kultuuriministeeriumis kultuurilise mitmekesisuse asekantslerina. "Piret Hartman on tõestanud ennast väga võimeka organisaatorina, inimesena, kes suudab pikalt takerdunud arengud käima lükata. Ta tunneb ministeeriumi ja selle koostööpartnereid. Tal on hea tunnetus mitte-eesti emakeelega kogukonna ootuste ja murede osas," rääkis Läänemets.

Peep Peterson on ametiühingute keskliidu juht. "Peep Peterson on pikaajalise ametiühingu liidrina sobivaim inimene seisma Eesti inimeste tasuva ja väärika töö eest. Tema toetuseks räägib ka pikk kogemus Eesti tervishoiu jaoks oluliste asutuste arengu suunamisel Haigekassa nõukogu liikmena," kirjeldas Läänemets.

Sikkut oli aastatel 2018-2019 tervise- ja tööminister.

Reformierakond vahetas ühe ministri

Reformierakonna juhatus kinnitas erakonna valitsusdelegatsiooni koosseisu Kaja Kallase, Keit Pentus-Rosimannuse, Urmas Kruuse, Signe Riisalo ja Hanno Pevkuri.

Valitsusest pidid lahkuma reformierakondlastest ministrid Andres Sutt, Liina Kersna ja Maris Lauri.

Hanno Pevkurist saab Kalle Laaneti asemel kaitseminister. Ülejäänud Reformierakonna ministrid jäävad samaks. Pentus-Rosimannus jätkab rahandusministrina, Kruuse maaeluministrina, Riisalo sotsiaalkaitseministrina ja Kallas peaministrina.

"Soovisin laua taha ministrina tuua senise riigikogu aseesimehe Hanno Pevkuri, kellel on varasem kogemus sama kolmikliidu ajast. Hanno vahetab välja Kalle Laaneti. Suur aitäh Maris Laurile, Andres Sutile Kalle Laanetile ja Liina Kersnale ning jõudu uues koalitsioonis jätkavatele ministritele," ütles Kallas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: