Minister Sutt kinnitas järgmise 5G sagedusala konkursitingimused

Lahkuv ettevõtlusminister Andres Sutt kinnitas avaliku konkursi tingimused elektroonilise side 5G sagedusalas 694-790 MHz. Tegemist on järgmise 5G sagedusalaga, mis läheb sügisel oksjonile. Telekomiettevõte Elisa juht Andrus Hiiepuu tervitas otsust.
"Esimene 5G sagedusala oksjon hetkel veel kestab ja sügisel on plaanis alustada juba järgmise sagedusala oksjoniga, et 5G tehnoloogia jõuaks kasutajateni võimalikult kiiresti. 5G tehnoloogiat on Eestis kaua oodatud, mistõttu tuleb maha jäänud aeg tasa teha ja oksjonitega võimalikult kiiresti edasi liikuda. Mul on hea meel, et jõudsin konkursi tingimused enne ametivahetust ära kinnitada," ütles Sutt.
Kokku läheb oksjonile kuus 2x5 MHz sagedusplokki. Iga konkursil osaleja saab võtta maksimaalselt kaks sagedusplokki ehk omandada 2x10 MHz sagedusploki.
"700 MHz sagedusala sobib kõige paremini suurema katvuse saavutamiseks, sest madalamad sagedused levivad paremini kui kõrgemad. Seega sobib nimetatud sagedusala suurepäraselt näiteks maapiirkondade katmiseks, kus asustustihedus on madal," ütles Sutt.
Avaliku konkursi kuue sagedusloa andmiseks viib läbi tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA).
Hiiepuu: hea, et uus oksjon venima ei jää
Telekomifirmad oleksid soovinud küll, et oksjonile oleks pandud laiema slotid (sagedusvahemikud), mitte 6x5, vaid 3x10 MHz, kuid kõige tähtsam on siiski see, et nüüd on otsus uue oksjoni toimumise kohta tehtud ja see sügisel igal juhul toimub, ütles Elisa Eesti juhatuse esimees Andrus Hiiepuu.
Kui esimese 5G sageduslubade oksjoni väljakuulutamisega, mis praegu parajasti veel kestab, venitas riik mitu aastat, siis nüüd on juba uue oksjoni tingimused välja öeldud ning see saab alata pärast esimese oksjoni lõppemist.
Praegu kestab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) läbiviidav oksjon sagedusalas 3410–3800 MHz, kus esimene vahemik on müüdi 27. mail Elisale 7,2 miljonit euro eest. Praegu kestab teise sellesse vahemikku jääva sagedusloa oksjon.
Uue 700 megahertsile lähedaste sagedusvahemike oksjonile panek on strateegiliselt oluline, kuna selle abil on võimalik saavutada 5G katvus ka maapiirkondades, selgitas Hiiepuu. Praegu toimuva 3500 MHz annab kõige optimaalsema leviku, kuid sellega on raske saavutada katvust maapiirkondades, rääkis ta.
Hiiepuu viitas sellele, et Eesti on 5G arendamisel teistest riikidest maha jäänud ning riigil läks mitu aastat, enne kui esimene sagedusalade oksjon välja kuulutati.