Kissingeri hinnangul peab Biden suurendama Hiinaga suhtlemist

Henry Kissinger
Henry Kissinger Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHN MACDOUGALL

USA endine välisminister Henry Kissinger kommenteeris USA ja Hiina suhteid ning leidis, et Joe Biden peab eeskuju võtma Richard Nixoni administratsiooni välispoliitikast. Kissingeri hinnangul aitaks see leevendada konflikte USA ja Hiina vahel.

Kissinger hoiatas, et Hiinast ei tohi saada globaalne hegemoon. Siiski leidis ta, et Biden peab olema Hiinaga suheldes ettevaatlikum. 

"Bidenit ja eelmisi administratsioone on liiga palju mõjutanud sisepoliitilised aspektid. Loomulikult on oluline takistada Hiina või mõne muu riigi hegemooniat. Kuid seda ei saa saavutada lõputute vastasseisudega," ütles Kissinger. 

Kissinger on varem hoiatanud, et USA ja Hiina vastasseis võib kaasa tuua ülemaailmse katastroofi, mis oleks võrreldav esimese maailmasõjaga. 

Endine USA president Richard Nixon oli suur kommunistide vastane. Siiski tegi ta 1972. aastal üllatava otsuse ja külastas Hiina diktaatorit Mao Zedongi. Sellest sündmusest sai mõlema riigi jaoks ajalooline pöördepunkt. 

Kissinger avaldas hiljuti uue raamatu, mis keskendub kuuele juhile. Need on Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Anwar Sadat, Margaret Thatcher ja Lee Kuan Yew. Kissinger tundis neid kõiki isiklikult. 

Kissingeri sõnul pole praegusel Euroopa juhtkonnal sellist missioonitunnet, mis oli olemas Adenaueril ja de Gaulle'l. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: