Britid tahavad välisriikidest pärit seaduserikkujaid jälgida nutikelladega

Erinevad nutikellad messil Consumer Electronics Show. Pilt on illustratiivne.
Erinevad nutikellad messil Consumer Electronics Show. Pilt on illustratiivne. Autor/allikas: SCANPIX/Xinhua/Li Ying

Ühendkuningriigi justiitsministeerium ja siseministeerium (Home Office) on teinud ettepaneku hakata nõudma migrantidest seaduserikkujatelt nutikellade abil enda näo tuvastamist kuni viis korda päevas, vahendab The Guardian.

Plaani järgi peaksid Ühendkuningriiki sisserändajad, kes on toime pannud kriminaalkuriteo, skaneerima enda näo nutikella spetsiaalse rakenduse abil kuni viis korda päevas.

Briti valitsus sõlmis maikuus lepingu ettevõttega Buddi Limited, mis peaks vastava tehnoloogilise lahenduse valmis saama. Plaan sedasi inimesi jälgima hakata peaks jõustuma Ühendkuningriigis sügiseks ning läheb maksma ligikaudu kuus miljonit briti naelsterlingit.

The Guardiani uurimise tulemusena selgus, et uue plaani kohaselt hakatakse igapäevaselt jälgima isikuid, kes kuuluvad immigratsioonikontrolli kategooriasse. Sellistele inimestele paigaldatakse kas jalavõru või antakse vastav nutikell, mida nad peavad endaga kogu aeg kaasas kandma.

Nendele, kes peavad seadmeid kandma, on sund teha tihedaid kontrolle päeva jooksul, sh tuleb endast nutikellale teha pilt. Pilte koos jälgimisaluse isiku nime, sünniaja ja rahvuse infoga hoiustatakse kuni kuus aastat.

Seadme paiknemise asukoht on jälgitav ööpäev läbi.

Nutiseadmele esitatud fotosid võrreldakse Ühendkuningriigi siseministeeriumi biomeetrilise näopildi andmebaasiga. Infot süsteemis jagatakse ka politseiga, mis on ka varasem praktika.

Briti ametivõimude sõnul on plaan mõeldud teistest rahvustest seaduserikkujate jälgimiseks, mitte näiteks asüülitaotlejate jälgimiseks.

Huvikaitseorganisatsiooni Privacy International advokaadi Lucie Audiberti sõnul on näotuvastus ebatäpne tehnoloogia ning on diskrimineeriv mittevalgete suhtes.

Näotuvastusalgoritmid tuvastavad mittevalgeid nägusid tihti kehvemini.

Briti võimud ei ole veel öelnud, kui pikalt selliselt jälgimise alla määratud isikud jälgimise all peavad olema.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: