Mõttekoda: sõda Hiinaga Taiwani kaitsel oleks USA-le väga suurte kaotustega

Washingtonis paiknev mõttekoda hindas, et kui Hiina ja USA vahel puhkeks Taiwani tuleviku pärast sõjaline konflikt, siis oleks Ameerika Ühendriikide sõjalaevade ja lennukite seas väga suured kaotused, vahendab The Times.
Endised Pentagoni ja USA mereväe ametnikud ja ohvitserid hindasid, et Jaapani ja USA laevastikud peaksid Taiwani kaitsel põhja laskma ligikaudu 150 Hiina maabumis- ja muud laeva.
Hiina valitsus peab Taiwani saart enda mässuliseks provintsiks, mille Hiina on lubanud endaga hiljemalt 2050. aastaks taasühendada. Mõttekoja analüüsi järgi suudaks isevalitsev saar end liitlaste abiga kaitsta, kuid kaotused selle saavutamiseks oleksid väga kõrged.
Analüüs pärineb strateegiliste ja rahvusvaheliste suhete uurimise keskuselt (Center for Strategic and International Studies - CSIS). Analüüs ilmus peale Hiina rahvavabariigi rahvavabastusarmee ulatuslikke õppuseid Taiwani saare ümber peale USA esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi visiiti.
Peale Pelocy visiiti tulistasid Hiina relvajõud Taiwani saare ligidale 11 lühimaa ballistilist raketti. Ballistiliste rakettide tulistamise osas avaldasid tugevalt protesti G7 riigid, sh USA ja Ühendkuningriik.
Õppuste ajal ületasid mitmed Hiina sõjalaevad ja lennukid Taiwani väina mediaanjoont, mis Mandri-Hiina ja Taiwani saare mitteametlik piir.
Kuigi USA presidendi administratsioon ei toetanud Pelosi visiiti Taiwani saarele kaitsesid nad siiski spiikri õigust Taipeid külastada.
CSIS stsenaariumianalüüsi kohaselt toimuks sõda 2026. aastal ning sellel ei oleks selgeid võitjaid, isegi kui konflikti lahendamiseks kasutataks tuumarelvi.
Analüüsi lõplikud tulemused avaldatakse 18. detsembril, kuid 18 stsenaariumi 22st näitasid Hiina ballistiliste rakettide suurt hävitustööd USA ja Jaapani laevastike vastu. Hiina rünnakutes häviksid ka sajad lennukid enne õhkutõusmist.
Halvima stsenaariumi kohaselt häviks nelja nädala jooksul 900 USA hävituslennukit, mis on ligikaudu pool USA õhuväe ja mereväe lennukitest. Samas hinnangu järgi hävitaksid USA ja tema liitlaste rünnakud Hiina laevastiku, mille raames võiks uppuda kuni 150 alust.
Võimalike suurte USA kaotuste põhjuseks on asjaolu, et Ameerika Ühendriikide relvajõud ei saa likvideerida Hiina kaitsesüsteeme enne lähemale liikumist.
USA kaitseministeeriumi Pentagoni enda hinnang võimaliku sõja kulgemise osas on salastatud.
Kuus aastat tagasi hindas Rand Corporation, et võimalik sõda Hiina ja USA vahel tooks mõlemale poolele kaasa suured kaotuse. Tollal avaldatud raporti järgi oleksid Hiina kaotused olnud märkimisväärselt suuremad kui USA kaotused.
Viimase kuu aasta jooksul on sõjaliste võimekuste erinevuse määr Hiina ja USA vahel vähenenud ning Hiina tahab enda piiridest ja huvialast raketiriskiga tõrjuda eemale USA lennukandjate laevagruppe. Seda tuntakse inglise keeles kui "anti-access, area-denial" (A2D2).
Hiina viimaste õppuste ajal Taiwani saare ümber seilas USA seitsmes laevastik India ja Vaikse ookeani piirkonnas, kuid vältis Taiwani saare ja Mandri-Hiina vahel asuvat Taiwani väina.
CSIS sõjastsenaarium eeldab, et USA sekkub Taiwani kaitseks Hiina invasiooni peatamiseks. Stsenaariumite arendamisega seotud allika sõnul võeti nende koostamisel arvesse Hiina viimaseid sõjaliste võimekuste arenguid.
Kõikides stsenaariumites suudeti liitlasvägede poolt takistada hiinlastel okupeerimast Taiwani saart, kuid hind oleks osapoolte jaoks väga kõrge.
Hiina-USA sõja puhkemisel kuluks USA-s aastaid, et peale sõda oma varasem sõjaline võimekus taastada, kuna kaotused oleksid nõnda suured. Sellisel juhul võiksid USA nõrkust kasutada ära Venemaa ja Iraan.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: The Times