Zelenski hoiatab Venemaa jõhkra rünnaku eest Ukraina iseseisvuspäeva eel

{{1661053200000 | amCalendar}}
Järjekord kütusetanklas Konstiantõnivkas Donetski oblastis.
Järjekord kütusetanklas Konstiantõnivkas Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/AP

President Volodõmõr Zelenski hoiatas ukrainlasi, et nad oleksid järgmisel nädalal iseseisvuspäeva tähistamiseks valmistudes valvsad, kuna Venemaa võib tahta Krimmi rünnakute eest kättemaksu.

Oluline 21. augustil kell 22.28:

- Vene kaitseministeerium teatas lääne relvade hävitamisest, ukrainlased eitavad;

- Venemaa on toomas Mustale merele juurde raketikandjaid;

- Kuus inimest sai vigastada Dnipropetrovski oblasti pommitamises;

- Venemaa sulges kolmes oblastis õhuruumi;

- Zelenski nõunik: Ukrainal pole Dugini auto õhkimisega seost;

- Briti kaitseministeerium: Girkin on Kremli suhtes üha kriitilisem;

- Ukraina hinnangul on Venemaa sõjas kaotanud üle 45 000 sõduri;

- Zelenski: Venemaa võib proovida midagi eriti inetut;

- Sõjauuringute Instituut: Vene rünnakud ei andnud tulemust;

- Ukraina väed hävitasid Hersoni oblastis Vene komandopunkti;

Vene kaitseministeerium teatas lääne relvade hävitamisest

Venemaa kaitseministeerium teatas, et hävitas Ukrainas Odessa piirkonnas laskemoonalao, mis sisaldas rakette USA toodetud raketisüsteemide ja teiste läänes toodetud õhutõrjesüsteemide jaoks, vahendas Reuters.

Ukraina eitas, et Vene raketid tabasid laskemoonaladu. Odessa oblastivalitsuse pressiesindaja sõnul lasti kaks Vene raketti mere kohal alla, kolm raketti tabas viljahoidlat.

Hukkunuid ei olnud, lisas oblastivalitsus.

Vene kaitseministeerium teatas ka, et hävitas Hersoni oblastis lahingupositsioonil kaks M777 haubitsat ja Zaporižžija oblastis asuva kütusehoidla, milles hoiti väidetavalt üle 100 tonni diislikütust. Reuters Vene kaitseministeeriumi teateid ei kinnitanud.

Venemaa sulges kolmes oblastis õhuruumi

Venemaa sulges osaliselt kolmes oma oblastis õhuruumi, teatas Ukraina relvajõudude kindralstaap.

Vene relvajõud sulgesid õhuruumi osaliselt Lipetski, Voroneži ja Belgorodi oblastis 22. kuni 25. augustini, märkis kindralstaap teates.

Kõik kolm oblastit asuvad lähedal Ukraina Harkivi ja Luhanski oblastile.

Venemaa on toomas Mustale merele juurde raketikandjaid

Venemaa on suurendamas raketikandjate arvu Mustal merel enne Ukraina iseseisvuspäeva 24. augustil, teatas Ukraina vägede lõuna operatsioonikeskus.

Keskuse teatel võib Venemaa valmistuda rünnakuks Ukraina linnadele 24. augustil. Praegu on Venemaal viis raketikandjat, nende seas allveelaev.

Ukrainlaste mure enne iseseisvuspäeva on tõsine, Harkivi oblasti võimud kuulutasid 23. augusti õhtupoolikust alates välja 36-tunnise liikumiskeelu. Reisihoiatuse Harkiviga seoses on andnud ka raudteeteenistus.

Väljaande Pravda teatel on kõigile valitsusametnikele Kiievis antud soovitus algaval nädalal kodust töötada, sest kardetakse, et Vene väed korraldavad Ukraina pealinnale raketirünnakuid.

Kuus inimest sai vigastada Dnipropetrovski oblasti pommitamises

Kuus inimest, sealhulgas üks laps, sai vigastada, kui Vene väed pommitasid küla Krõvõi Rihi lähedast küla Dnipropetrovski oblastis, ütles oblastivalitsuse pressiesindaja.

Venelased kasutasid Uragani raketiheitjaid, rünnakus said kannatada ka elumajad ja lasteaed.

Zelenski nõunik: Ukrainal pole Dugini auto õhkimisega seost

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak ütles, et Ukrainal pole auto plahvatusega, kus sees oli Aleksandr Dugini tütar, mingit pistmist, vahendas Nexta.

Venemaa marurahvuslasest ideoloogi ning president Vladimir Putini liitlase Aleksandr Dugini tütar Darja Dugina hukkus laupäeva õhtul Moskva lähedal autopommi plahvatuses, mis võis olla mõeldud Aleksandr Duginile endale.

Niinimetatud Donetski Rahvavabariigi juht Denis Pušilin nimetas juhtunut Kiievi korraldatud terrorirünnakuks.

Briti kaitseministeerium: Girkin on Kremli suhtes üha kriitilisem

Britid kirjutasid oma igapäevases sõjaülevaates, et alates sissetungi algusest on endine FSB ohvitser ja isehakanud Donetski Rahvavabariigi eksminister Igor Girkin muutunud üha avameelsemaks kriitikuks Kremli käitumisele Ukraina sõjas.

"19. augustil 2022 avaldas Girkin vastumeelselt imetleva kriitika president Zelenskyy käitumise kohta sõja ajal. Ta vastandas selle Venemaa olukorrale, kus "sõja kuuenda kuu lõpus mängime nagu varem tankide võistlusi ja korraldame sõjaväeorkestrite festivale"," kirjutas Suurbritannia kaitseministeerium.

Tankivõistlus on Venemaa rahvusvaheliste armeemängude kõrgetasemeline kulminatsiooniüritus, mis toimus eelmisel nädalal Moskva lähedal.

"Tõenäoliselt arvab märkimisväärne osa Venemaa sõjaväe- ja julgeolekuspetsialistidest, et ei ole kohane jätkata vägede suunamist rahuaegsetele tseremoniaalsetele sõjalistele üritustele, samal ajal kui Vene väed kannavad Ukrainas jätkuvalt suuri kaotusi," lisasid britid.

Ukraina sõdurid pärast Venemaa rünnakut Siverski linnale. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval igapäevase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 45 200 (võrdlus eelmise päevaga +300);

- tankid 1912 (+5);

- soomusmasinad 4224 (+12);

- lennukid 234 (+0);

- kopterid 197 (+0);

- suurtükisüsteemid 1028 (+10);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 266 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 141 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 806 (+3);

- tiibraketid 190 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3143 (+6);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 99 (+2).

Zelenski: Venemaa võib proovida midagi eriti inetut

Zelenski ütles laupäeval oma igaõhtuses videokõnes, et ukrainlased ei tohi lubada, et Moskva Nõukogude võimu alt iseseisvumise 31. aastapäeva tähistamisel nende seas "levitab meeleheidet ja hirmu", vahendas The Guardian.

"Me kõik peame olema teadlikud, et sel nädalal võib Venemaa proovida teha midagi eriti inetut, midagi eriti tigedat," ütles Zelenski 24. augustil tähistatava aastapäeva eel, mil möödub ka kuus kuud Venemaa laiaulatusliku sissetungi algusest Ukrainasse.

Laupäeval tabas Venemaa rakett Lõuna-Ukraina linna Voznosenski elamurajooni tuumaelektrijaama lähedal, haavates 12 tsiviilisikut, teatasid Venemaa ja Ukraina ametiisikud.

Zelenski viitas oma pöördumises ka viimastel päevadel toimunud plahvatuste seeriale Krimmis.

Ukraina ei ole rünnakute eest vastutust võtnud, kuid analüütikute sõnul on vähemalt osa neist saanud võimalikuks tänu Ukraina vägede kasutatavale uuele varustusele.

"Sel aastal on Krimmi õhus sõna otseses mõttes tunda, et sealne okupatsioon on ajutine ja Ukraina tuleb tagasi," ütles Zelenski.

Venemaa hiljutised rünnakud

Sumõ oblasti kuberner Dmõtro Žõvitski ütles, et Vene väed tulistasid oblasti põhjapoolseid piirkondi suurtükkide ja miinipildujaga.

Mõkolaivi linnapea Oleksandr Sienkevitš palus elanikel varju otsida, kuna linna lähiümbruses on teatatud valjudest plahvatustest. Rohkem üksikasju pole esitatud. Linn on olnud igapäevase mürsutule all.

Vene relvajõud ründasid Odessa oblastit viie Kalibr raketiga. Kohalike võimude teatel lasti kaks raketti alla, ülejäänud kolm aga tabasid viljaelevaatorit ja teist piirkonnas asuvat põllumajandusrajatist.

Sõjauuringute Instituut: Vene rünnakud ei andnud tulemust

USA Sõjauuringute Instituut (ISW) kirjutas oma ülevaates, et Vene relvajõudude püüded edeneda kukkusid läbi.

Instituut teatas, et Vene relvajõud üritasid rünnata kõigil rinnetel Harkivi oblastis, Hersoni oblastis ja Donbassis, kuid see ei andnud tulemusi.

Ukraina väed hävitasid Hersoni oblastis Vene komandopunkti

Ukraina relvajõudude operatiivjuhatuse rühm "Lõuna" teatas, et viimase 24 tunni jooksul on selle suurtükivägi hävitanud piirkonnas ka kaks laskemoonaladu ja tapnud 75 Vene sõjaväelast, vahendas Kyiv Independent.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: