Reinsalu: FSB väited Dugina tapja Eestisse tulekust on provokatsioon

{{1661187240000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Välisminister Urmas Reinsalu nimetas FSB väiteid Vene ideoloogi Aleksandr Dugini tütre Darja Dugina väidetava tapja Eestisse tulekust infooperatsiooniks.

"Jah, see on välisministeeriumi hinnang praegu," ütles Reinsalu ERR-ile.

"Me käsitleme seda Vene Föderatsiooni provokatsioonina väga pikas provokatsioonide reas ja rohkem meil selle kohta hetkel öelda ei ole," lisas Reinsalu.

Reinsalu sõnul üritab nii Venemaa avaldada Eestile survet Ukraina toetamise eest.

"Miks Eesti koges alates Pronksiööst suurimaid küberrünnakuid? Miks Venemaa endine president kaks nädalat tagasi ütles, et see on nende tegematajätmine, et Eesti on veel vaba riik? Ma arvan, et kõik need sündmused ja erinevad aktsioonid asetuvad laiemasse konteksti ja selleks on avaldada nii Eestile ja mitmetele teistele riikidele, kelle toetus Ukrainale on olnud ühemõtteline erinevate meetoditega survet," rääkis Reinsalu.

Venemaa marurahvuslasest ideoloogi ning president Vladimir Putini liitlase Aleksandr Dugini tütar Darja Dugina hukkus laupäeva õhtul Moskva lähedal autopommi plahvatuses, mis võis olla mõeldud tema isale.

FSB sõnul on toimunu taga Ukraina kodanik Natalja Vovk, kes olevat pärast plahvatuse korraldamist Eestisse pagenud.

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak on öelnud, et Ukrainal pole auto plahvatusega, kus sees oli Aleksandr Dugini tütar, mingit pistmist.

Vene propagandakanali RT juht Margarita Simonjan ärgitas sotsiaalmeedias Vene eriteenistusi Eestis sekkuma.

"Dasha tapjad on juba Eestis. Eesti muidugi neid meile välja ei anna. Ma arvan, et meil on professionaale, kes tahaksid imetleda Tallinna torne," kirjutas Simonjan.

Simonjani kirjutis viitab 2018. aastal Suurbritannia linnas Salisburys Vene topeltagendile Sergei Skripalile korraldatud keemiarünnakule.

Suurbritannia süüdistab rünnakus kahte Vene julgeolekutöötajat, kes tulid Suurbritanniasse ilmselt valepasse kasutades ning väitsid hiljem meedias, et nende eesmärk oli turismireisi käigus Salisbury kuulsat katedraali vaatama minna. Mürgitamises osalemist on Venemaa aga seni eitanud.

Kannik: pigem oli FSB selle sündmusega seotud

Dugini tütre surmajuhtumit käsitles ETV saates "Ringvaade" ka kaitseuuringute keskuse direktor Indrek Kannik.

"On võimalus, et see oli FSB enda operatsioon, kuna need inimesed (Duginid - toim.) muutusid, kas ohtlikuks. Samas on hea seda ukrainlaste kaela ajada. Ja nüüd me näeme, et saab ka Eesti sisse tõmmata. Me ei saa lõplikult ka lihtsalt kriminaalseid võimalusi siin välistada. On ka täiesti võimalus olemas, et ei olnudki selle asja taga midagi poliitilist," kommenteeris Kannik.

Kui aga tõepoolest oli kurjategijaks FSB enda poolt väidetud Natalja Vovk, siis on see Kanniku sõnul FSB täielik läbikukkumine.

"Kui inimene tuli suvel Mariupolist, sõitis vahepeal ringi Ukraina numbrimärgiga Moskvas. Kui venelased ise on avaldanud infot, et ta on olnud Azovi polguga seotud ja siis tema tegevust väga täpselt ei jälgita, lastakse tal kõigepealt tappa üks Vene kodanik ja pärast seda veel ka Venemaalt põgeneda, siis on FSB-l olnud totaalne läbikukkumine," lausus Kannik.

"Pigem ma jään siin arvamusele, et FSB on ühel või teisel viisil ise selle sündmusega seotud. See tundub märksa tõenäolisem variant ja edasine on nüüd poliitiline retoorika, mida püütakse kaela määrida eelkõige Ukrainale, näidates Ukrainat riigina, kes korraldab terroristlikke rünnakuid ja Eestit ning võib-olla veel teisi riike riikidena, kes aktsepteerivad seda või vaatavad seda vähemalt läbi näppude," arutles veel Kannik.

Ta ei julgenud pakkuda, kellele pomm tegelikult oli mõeldud, kas Dugini tütrele või Duginile endale.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Intervjueeris Anett Peel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: