X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

FSB väitel liikus ka teine Dugina atentaadis osaleja Eesti kaudu

{{1661758200000 | amCalendar}}
Vene uurijad Darja Dugina surmapaika uurimas.
Vene uurijad Darja Dugina surmapaika uurimas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) teatas teise kahtlusaluse nime, keda peab seotuks suurvene ideoloogi Aleksandr Dugini tütre Darja Dugina tapmisega. Sarnaselt esimesena nimetatud kahtlusaluse Natalja Vovkiga väidab FSB, et ka uus kahtlusalune liikus läbi Eesti. Välisminister Urmas Reinsalu nimetas Venemaa tegevust provokatsiooniks.

"Dugina tapmist valmistas koos Vovkiga Moskvas ette veel üks ukraina diversiooni-terrorirühmituse liige, Ukraina kodanik Bogdan Petrovitš Tsõganenko (sünd. 1978), kes saabus Venemaale 30. juulil, kasutades transiidina Eestit ja lahkus päev enne Dugina õhkulaskmist," teatas FSB pressiteenistus esmaspäeval.

Vene marurahvuslasest ideoloogi Dugini tütar Darja Dugina hukkus 20. augusti õhtul Moskva lähedal autopommi plahvatuses, mis võis olla mõeldud tema isale. FSB sõnul on toimunu taga Ukraina kodanik Vovk, kes olevat pärast plahvatuse korraldamist koos tütrega Pihkva oblasti kaudu Eestisse pagenud.

Venemaa julgeolekuteenistuse väitel varustas Tsõganenko Vovki võltsitud autonumbritega ja registreerimisdokumentidega Kasahstani kodaniku Julija Zaiko nimele. Samuti pani ta koostöös Vovkiga Moskvas renditud garaažis kokku pommi, mis hiljem Duginat vedanud autos plahvatas.

FSB teadet vahendas sotsiaalmeedias ka Vene president Vladimir Putin.

Välisminister Urmas Reinsalu on öelnud, et FSB jutt, nagu oleks väidetav tapja Eestisse saabunud, on Venemaa infooperatsioon ja provokatsioon. Samuti on mitu Eesti analüütikut juhtinud tähelepanu vastuoludele FSB jutus, öeldes, et kui kõik toimus nii, nagu Vene eriteenistus väidab, näitab see FSB suurt läbikukkumist.

Reinsalu rõhutas ka esmaspäeval meediale saadetud kommentaaris, et tegemist on järjekordse provokatsiooniga.

"Venemaa presidendi Vladimir Putini tänane avaldus näitab, et Venemaa jätkab kõrgemal poliitilisel tasemel provokatsioonidega Eesti vastu. See pole juhus, et Putini kommentaar esitatakse just Euroopa Liidu välisministrite kohtumise eel, kus tuleb arutelule Eesti ettepanek kehtestada Vene kodanikele reisimise keeld Euroopa Liitu, mida Kreml on raevukalt vastustanud," ütles Reinsalu.

Välisminister kordas üleskutset Eesti kodanikel vältida "nende provokatsioonide valguses" reisimist Venemaale.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: zona.media, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: