Salvini sõnul peaksid lääneriigid Vene-sanktsioonid ümber mõtlema

Esiplaanil Liiga juht Matteo Salvini ja tema taga pooleldi varjatud näoga Giorgia Meloni
Esiplaanil Liiga juht Matteo Salvini ja tema taga pooleldi varjatud näoga Giorgia Meloni Autor/allikas: SCANPIX/Nicola Marfisi/AGF/SIPA/2209041821

Itaalia parempopulistliku erakonna Liiga (Lega) juht Matteo Salvini sõnul ei peaks lääneriikide sanktsioonid kahjustama neid riike, kes need on kehtestanud. Partei juht samas toetas Ukraina abistamist, vahendab Politico.

Salvini kõneles Itaalias Como järve lähistel toimunud konverentsil, kus ta oma sõnavõtus hindas, et Vene-vastased sanktsioonid on Venemaa karistamise asemel Venemaad hoopis aidanud.

Konkreetselt tõi Salvini näiteks Venemaa 140 miljardi dollari suuruse kaubandusülejäägi 2022. aasta juulikuus.

Poliitiku sõnul on vajalik Ukrainat kaitsta, kuid lääneriikide sanktsioonid ei tohiks kahjustada sanktsioonide kehtestajaid rohkem kui neid, kelle pihta sanktsioonid on kehtestatud.

Salvini sõnavõtt tuleb panna Itaalia erakorraliste valimiste konteksti. 25. septembril on riigis valimised ning parempoolsete erakondade koalitsioon, kuhu Salvini Liiga kuulub, peaks prognooside kohaselt valimised võitma.

Koalitsiooni osaliseks on ka erakond Itaalia vennad (Fratelli d'Italia), kelle juht Giorgia Meloni on lubanud toetada karme meetmeid Venemaa suhtes.

Salvini sõnul on Liiga toetanud meetmeid Ukraina abistamiseks nii siseriiklikul kui ka Euroopa Liidu tasandil ning ta isiklikult kinnitas, et läheb kaasa ka tulevaste sanktsioonidega. Samas kutsus ta ülesse sanktsioonide-poliitikat ümber mõtestama.

Liiga juht kinnitas ka pühendumist vabasse ja demokraatliku läände, kes seisab sõjale vastu.

Salvini hinnangul peab Euroopa rahustama energiakandjate hindasid, muidu on ohus tuhanded töökohad. Poliitiku sõnul peaks Euroopa lähenemine olema samasugune nagu koroonapandeemia ajal.

Itaalia välisministri Luigi Di Maio sõnul näitavad Salvini kommentaarid, et Itaalia paremtiib ei oma sanktsioonide osas ühtset seisukohta ning Salvini vastandumine sanktsioonidele on teene tegemine Putinile.

Vasak-tsentristliku demokraatliku partei (Partito Democratico) juhi Enrico Letta sõnul teeb Salvini sellise sõnavõtuga tööd Putini heaks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: