Itaalia valitsuskoalitsioon on Ukraina abistamise pärast lõhenenud

Vasakul endine Itaalia peaminister Giuseppe Conte ja paremal praegune peaminister Mario Draghi
Vasakul endine Itaalia peaminister Giuseppe Conte ja paremal praegune peaminister Mario Draghi Autor/allikas: SCANPIx/Andrew Medichini/Pool via REUTERS/File Photo

Endine Itaalia peaminister Giuseppe Conte kaalub Mario Draghi juhitud valitsuskoalitsioonist lahkumist, vahendab Bloomberg.

Isegi kui endine peaminister Conte lahkuks valitsusest, jääks Draghi käsutada parlamendienamus mõlemas Itaalia parlamendikojas, kuid uute seaduste vastuvõtmine muutuks keeruliseks.

Conte Viie Tähe Liikumine võib Draghi valitsust ad hoc kombel siiski toetada, rääkisid Bloombergile asjaga kursis olevad inimesed.

Viie Tähe Liikumine võitis Itaalias 2018. aasta valimised, kuid on sestsaadik tugevalt toetust kaotanud. Erakonna sees on tekkinud lõhe seoses Draghi juhitud valitsuse Ukraina toetamise pärast.

Draghi kinnitas teisipäeval, et Itaalia jätkab Ukraina toetamist ning kaitses Euroopa Liidu sanktsioone Venemaa ja Valgevene vastu.

Conte on kutsunud valitsust üles keskenduma rahuläbirääkimistele ja peatama relvatarned Ukrainale.

Itaalias on valimised järgmisel aastal ning Conte püüab end eristada poliitilistest rivaalidest, kes on Draghi koalitsiooni osaks.

Viie Tähe Liikumise liikmeks olev Itaalia välisminister Luigi Di Maio aga lubas Draghi koalitsiooni toetamist jätkata. Tõenäoliselt ta lahkub erakonnast, kuid tema positsioon näitab Viie Tähe Liikumise lõhestumist antud küsimuses.

Kuni viiendik Viie Tähe Liikumisest võib ühineda Luigi Di Maio uue erakonnaga kui ta peaks selle looma. Conte otsus valitsuskoalitsioonist lahkuda tuleneb sellest kui paljud seadusandjad talle truuks jäävad kui erakond peaks ametlikult lõhenema.

Juhul kui Conte peaks valitsuskoalitsioonist lahkuma, siis võib sama kaaluda parempopulistlikku Liigat juhtiv Matteo Salvini. Salvini on samuti tihti Draghi valitud poliitikat kritiseerinud ja kaalunud koalitsioonist lahkumist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: