Suurbritannia uus riigipea on Charles III

{{1662693780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Jane Barlow/Pool via REUTERS

Pärast Ühendkuningriigi monarhi kuninganna Elizabeth II surma neljapäeval sai Suurbritannia riigipeaks endine Walesi prints Charles.

Uus Ühendkuningriigi kuningas võttis endale tiitli Charles III, vahendab BBC.

Värskel monarhil oli võimalik valida ka teisi nimesid, kuna tema täispikk nimi on Charles Philip Arthur George.

Suurbritannia troonipärijaks saab nüüd Charles III poeg William, kellest saab Walesi prints alles kuninga otsusega. Williamile pärandub ka Cornwalli hertsogi tiitel ning tema naisest saab Cornwalli hertsoginna.

Tõenäoliselt kuulutatakse Charles ametlikult kuningaks laupäeval St Jamesi palees Londonis.

Kuningas Charles III tegi reede õhtul ka oma esimese telepöördumise rahvale, milles lubas hoida väärtusi ja järgida põhiseaduslikke printsiipe.

"Pisut rohkem kui nädala pärast tuleme kokku rahvana, rahvaste ühendusena ja globaalse kogukonnana, et saata mu armastatud ema puhkama. Meie kurbuses mäletagem ja haarakem tugevust tema eeskuju särast. Kogu mu perekonna poolt saan pakkuda kõige siirama ja südame põhjast tuleva tänu teie kaastunde ja toetuse eest. Need tähendavad mulle rohkem kui suudan kunagi väljendada. Ja mu kallile emale, kui alustad oma viimast suursugust teekonda, et ühineda mu kalli isaga, tahan öelda lihtsalt seda - aitäh. Aitäh su armastuse ja pühendumuse eest meie perele ja meie riikide rahvastele, keda sa oled nii hoolsalt teeninud kõik need aastad," kõneles kuningas.

Monarhi vahetusega muutub ka Ühendkuningriigi hümn. Kui seni kutsus hümn alates 1952. aastast üles "jumal hoia kuningannat" (god save the queen), siis nüüd on hümnis sõnad "jumal hoia kuningat" (god save the king).

Uue kuninga kroonimistseremoonia toimub tõenäoliselt mõned kuud pärast kuninganna matuseid Westminster Abbeys, kus on kroonitud ligi 40 briti monarhi alates William vallutaja kuningaks kroonimise tseremooniast 1066. aastal.

Charles III saab ka endiseid Briti koloniaalalasid ühendava Rahvaste Ühenduse (Commonwealth of Nations) juht, kuhu kuulub 56 iseseisvat riiki.

Samuti saab Charlesist 14 riigi riigipea.

Toimetaja: Allan Aksiim, Merili Nael

Allikas: BBC, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: