Rootsis on pühapäeval valimispäev
Rootsis valitakse pühapäeval uus parlament ja kohalike omavalitsuste juhid. Valimised kujunevad võidujooksuks valitseva vasakbloki ja parempoolse opositsiooni vahel.
Olgugi, et õige valimispäev on pühapäeval, toimus enne seda ka eelhääletamine. Laupäeval tuli mõnes paigas, näiteks Göteborgis, pea kaks tundi järjekorras oodata, et hääletama pääseda.
Seni on antud ligikaudu 2,5 miljonit eelhäält, mis on 10 protsenti rohkem kui eelmistel valimistel samal ajal.
Sel korral on valimisprotsess jaoskondades veidi teistsugune, mistõttu on mitmel pool tekkinud pikad järjekorrad. Rootsi valimisteenistuse hinnangul võib seepärast häälte lugemine alata tavapärasest hiljem.
"Valimissedelid olid enne avalikult väljas ja nähtaval kõigile, kes valimisjaoskonda tulid. Nüüd nad on selliste papist sirmide taga, et hoida valimissaladust. See tähendab aga ka pikemaid järjekordi," selgitas Södermalmi valimisjaoskonna töötaja Lars Einar Johansson.
Ka erakondade juhid tegid veel viimaseid pingutusi valijaid võita. Valijatega kohtuti nii Stockholmis kui ka Göteborgis ja Malmös.
Sotsiaaldemokraatide peaminister Magdalena Andersson tegi kampaaniat Rootsi heaoluühiskonna kvaliteedi parandamise, taastuvenergia kasutuselevõtu ja kuritegevuse vastu võitlemise teemadel ning loodab pikendada oma partei kaheksa-aastast valitsemisaega.
Tema peamine rivaal on Ulf Kristersson konservatiivsest Mõõdukate parteist. Kristersson lubab maksukärpeid, paremaid koole, rohkem tuumaenergiat ja üha leviva jõuguvägivalla kaotamist.
Neil valimistel on aga erilises hoos Rootsi demokraatide juht Jimmie Åkesson. Erakonna peamisteks teemadeks valimistel on praeguste võimulolijate ebaõnnestunud elektri- ja energiapoliitika. Samuti märgib Åkesson, et Anderssoni valitsuse all suureneb sisseränne.
Åkessoni juhitavad Rootsi Demokraadid on aga tõusnud Sotsiaaldemokraatide järel suuruselt teiseks parteiks. SVT/Novuse reedene baromeeter näitab Rootsi Demokraatide toetuseks 21,2 protsenti, Sotsiaaldemokraatide 30 vastu.
Sisuliselt on Rootsi Demokraadid kohad Mõõdukatega vahetanud ja teinud kiire spurdi. Mõõdukatele annaks oma hääle 17 protsenti küsitletuist.
Siiski tuleb meeles pidada, et Rootsi Demokraadid olid Mõõdukatest eespool ka 2018. aasta viimases valmisteelses küsitluses, kuid valimisööl said Mõõdukad siiski protsendi võrra rohkem hääli.
Hääletamine lõpeb õhtul kell kaheksa, mille järel algab häälte lugemine. Lõplik valimistulemus selgub esmaspäeval.
Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael