Leyen tahab taastuvelektrile Euroopas kasumilage

Foto: SCANPIX/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Euroopa Komisjoni presidendi sõnul vajab erimaksustamist taastuvatest energiaallikatest toodetud elekter, mille hind on tõusnud gaasist toodetud elektri hinna tõusu tõttu aga mille sisendkulud ei ole samavõrra tõusnud.

Leyen loodab, et elektritootjatele kehtestatud erimaksudega kogutakse 140 miljardit eurot.

Komisjoni president tõi välja, et kuna praegu gaasist elektri tootmine on kallim kui taastuvatest elektriallikatest, siis kujuneb elektri hind kõige kallima energiakandja kaudu.

Seetõttu teenivad taastuvatest energiaallikatest elektrit tootvad elektriettevõtted praeguses turuolukorras erakordselt suuri kasumeid.

Leyeni sõnul peaks taastuvatest energiaallikatest elektrit tootvad ettevõtted piirduma 180 euroga megavatt-tunni eest.

Täiendavad tulud tuleks anda riigile, mille abil inimeste toimetulekut energiakriisi ja kõrge inflatsiooni tingimustes parandada.

Komisjoni seadusettepaneku kohaselt peavad nafta- ja gaasiettevõtted maksma solidaarsustasu, mis oleks 33 protsenti nendest käesoleva aasta kasumist juhul kui need on 20 protsenti kõrgemad võrrelduna viimase kolme aastaga.

Leyen kutsus ka Euroopa Liidu liikmesriike üles elektrit võimalikult palju säästma, et energiakriisi vastu võidelda.

Komisjoni ettepaneku kohaselt tuleks tiputarbimise ajal vähendada elektritarbimist vähemalt viis protsenti. Liikmesriigid peavad selle ettepaneku elluviimiseks lahendused ise välja mõtlema.

Euroopa Komisjon esitab enda ettepanekud ametlikult tõenäoliselt kolmapäeva pärastlõunal.

Liikmesriikide energiateemade eest vastutavad ministrid arutavad Komisjoni ettepanekut 30. septembril, vahendab Tagesschau.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: