Euroopa Liit kiitis heaks elektriettevõtete erimaksustamise

Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid reedel heaks elektriettevõtete suurenenud kasumite erimaksustamise. Järgmise sammuna kaalutakse maagaasile hinnalae kehtestamist, kuid selle ettepaneku osas on väljendanud muret mitmed liikmesriigid.
Maksustamise alla kuuluvad käesoleva aasta ja järgmise aasta fossiilkütuste ettevõtete suurkasumid.
Järgmine aasta maksustatakse elektritootjad, kelle jaoks elektri tootmine nõuab vähe kulusid, kuid kelle tulud on energiakriisi ajal tugevalt tõusnud.
Samuti lepiti kokku viie protsendi suurune elektritarbimise kärbe tipptarbimise ajal, vahendab Reuters.
Reedel jätkusid kõnelused elektri hinna kontrolli alla hoidmiseks Euroopa Liidu liikmesriikides.
⚡️ #TTE Energy | DEAL! Ministers reached a political agreement on measures to mitigate high electricity prices: mandatory electricity demand reduction, cap on market revenues from inframarginal electricity producers and solidarity contribution from fossil fuels producers. pic.twitter.com/BLU4fxWNWj
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) September 30, 2022
Järgmise sammuna on plaanis hinnalae kehtestamine maagaasile, kuid selle meetme osas puudub praegu üksmeel ning vastu on ka Saksamaa.
15 Euroopa Liidu liikmesriiki toetasid sel nädalal maagaasi hinnalage, sh Prantsusmaa, Itaalia ja Poola.
Hinnalagi peaks nende riikide sõnul olema piisavalt kõrge ja paindliku määraga, et liikmesriigid saaksid turult kätte vajalikud ressursid.
Belgia majandusministri Tinne Van der Straeteni hinnangul läheks maagaasi hinnalae kehtestamine Euroopa riikidele maksma ligikaudu kaks miljardit eurot, kuna enamus Euroopa maagaasi impordist on kaetud pikaajaliste lepingutega või saabuvad Euroopasse mööda gaasitorusid, mistõttu ei ole gaasi müüjal võimalik oma gaasile leida alternatiivseid ostjaid.
Euroopa Komisjoni hinnangul peaks elektritootjate erimaksustamisest saama ligikaudu 140 miljardit eurot maksutulu.
Saksamaa, Austria ja Madalmaad on gaasi hinnalae vastu, kuna nende sõnul ei pruugi üleilmne gaasiturg hinnatasemega kaasa tulla ning osad riigid ei pruugi enam peale seda olla võimelised maailmaturult gaasi ostma.
Euroopa Komisjon on välja pakkunud kitsama maagaasi hinnalae, mis kehtiks ainult Vene maagaasile või maagaasile, mida kasutatakse elektrijaamades elektri tootmiseks.
Selle ettepaneku osas väljendasid skepsist mitmed Kesk- ja Ida-Euroopa riigid, kes kardavad sellest tingitud Vene maagaasi lõplikku kinnikeeramist.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Reuters