Wagner on värvanud 6000 kuni 11 000 Vene vangi Ukraina vastu sõdimiseks

Jevgeni Prigožin, keda peetakse Vene palgasõdurite grupeeringu Wagner asutajaks
Jevgeni Prigožin, keda peetakse Vene palgasõdurite grupeeringu Wagner asutajaks Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File

Vene opositsiooniline uuriva ajakirjanduse portaal "Olulised lood" (Важные истории) on avalike ja mitteavalike allikate järgi tuvastanud, et Vene palgasõdurite grupeering Wagner on alatest juulist värvanud pea 6000 vangi. Teiste allikate kohaselt võib värvatute arv olla suuremgi.

Portaali "Olulised lood" (Важные истории) hinnangul on Wagner 37 Vene vanglakolooniast värvanud 5786 inimest. Tegu on vangidega, kes nõustusid sõtta minema.

"Olulised lood" portaal on selle numbrini jõudnud suheldes vangide ja nende lähedastega, samuti tuginesid nad enda sõnul usaldusväärsetele teadetele Vene massimeedias ning Vene inimõiguslaste raportitele Telegrami keskkonnas.

Portaali hinnangul on vanglatest välja võetud siiski sellest vaid kolmandik ehk 2036 inimest.

Vene inimõigusprojekti "Istuva Venemaa" (Русь сидящая) juhi Olga Romanova hinnangul võib värvatuid olla lausa 11 000, kellest 3000 on rindele läinud.

"Olulised lood" portaal suhtles ka rindele saadetud vangide abikaasadega, kellest paljud ei soovi inimõiguslastega koostööd teha, kuid kellest mitmed siiski soovivad oma abikaasat elusalt tagasi.

Ühe Ukraina vägede kätte vangi langenud Wagneri vang-sõduri sõnul kestis nende sõjaline väljaõpe vaid nädala. Selle ajavahemiku jooksul anti neile kiivrid, kuulikindlad vestid, põlvekaitsmed ja automaatrelvad.

Samuti anti värvatutele Wagneri poolt mõista, et eksimuste korral lastakse nad maha. Eksimuseks võis pidada ka vastuvaidlemist Wagneri instruktorile. Ühe allika sõnul lasti sedasi maha kaks liiga palju oma suud pruukinud vangi.

Wagner grupeeringu juhiks peetakse Vene presidendi Vladimir Putini usaldusisikut Jevgeni Prigožinit.

Prigožin on ise oma sidemeid Wagneriga eitanud, kuid ta jäi suure tõenäosusega hiljuti videopilti, kus on näha tema värbamisagitatsiooni ühes Vene vanglas. Video hakkas levima Vene opositsiooniaktivisti Ivan Ždanovi kaudu, kes jagas seda sotsiaalmeedia kaudu 14. septembril.

Projekti "Istuv Venemaa" hinnangul soovis peale seda ergutuskõnet liituda Wagneri palgasõdurite grupeeringuga 130 inimest.

Olga Romanova sõnul on Wagneri värbajad osasid Vene vanglakolooniaid külastanud rohkem kui korra ning ühe allika kinnitusel on näiteks Jablonevka vanglast (Peterburi lähistel) käinud läbi kolm Wagneri värbamislainet.

Viimane kord kui Wagneri värbajad külastasid Jablonevka vanglat, siis ähvardati vange, et kui nad praegu ei nõustu minema raha eest, siis varsti sunnitakse neid rindele minema ilma rahata.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Важные истории

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: